Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Beror p, menar du 1 vs 1 som de brukar visa i det populra programmet ( kommer inte ihg vad det heter men r ganska kul att titta p dr de jmfr olika krigares frutsttningar mot en annan tids krigare, minns att deras dator kom fram till att indianen skulle vinna mot gladiatorn oftast...mycket pga att de var snabbare och hade pilbgar).
1 vs 1 s tror jag ven att indianerna har en strre chans mot vikingen, pga att de r snababre och har pilbgen men i t ex sjslag s vinner ju vikingarna ganska enkelt....strre slag vet jag inte.
Misstnker dock att indianerna skulle ha vunnit i lngden, vikingarna skulle kunnat ha vunnit en del slag och kanske tagit en del land men i lngden hller det inte. Svenskarna hade vl en miminal koloni i amerika som de frlorade till indianerna just pga att de var fr f?
Vikingarna och indianerna HAR ju "krigat" mot varandra. Tre strre sammandrabbningar gde rum i Vinland och Markland p 1020-talet. Vikingarna vann varenda gng trots numerrt underlge. Men trots att man vann varje slag, s frlorade man kriget, p.g.a. felslagna skrdar och fr lite folk.
Om man lser den medeltida krnikan "Erik den rdes saga" ser man direkt vad som gjorde att vikingarna vann drabbningarna.
1) Fysik. Vikingarna var mycket strre och starkare. I krnikan beskrivs ingende hur sm, svaga och "krumma" indianerna var.
2) Taktik. Vikingarna kunde slss i grupp som vilket tungt infanteri som helst. Den enda gngen som indianerna kunde bedriva organiserad krigfring var vid bakhll - annars slogs de mest som fulla drngar i ett byslagsml. Vikingarna kunde utfra mer komplexa manvrer, ssom flankattacker, motanfall, upprullningar, frdrjningsstrider, etc. Dessutom kunde man utnyttja terrng (ssom att dra sig in i skogspartier fr att minska de indianska pilarnas effekt) och temporra frsvars-/anngreppsinstallationer (ssom frhuggningar och palissader).
3) Vapenteknologi. Vikingarna hade metall och en uppsj av olika vapentyper. Vid (fredlig) handel med indianerna rdde alltid en stenhrd regel, nmligen att ALDRIG slja de egna vapnen till indianerna. Indianerna var mycket vl medvetna om de europeiska vapnens verlgsenhet och frskte drfr stjla dem s fort de kom t. Indianernas favoritvapen - pilbgen - var enligt krnikan inget problem. De avvrjdes relativt ltt med hjlp av vikingarnas metod att sluta leden och anvnda sig av skldar p ett organiserat stt.
Allt detta finns - som sagt - att lsa i medeltida krnikor som sammanstllts p Island under 1200-talet och bygger p kllor som r frn tiden d striderna mellan vikingar och indianer faktiskt gde rum.
Ni kan sluta att spekulera nu, grabbar. Vikingarna vann faktiskt.