2010-10-17, 23:30
  #1
Medlem
zepofans avatar
Parmesanost är ju gott och användbart till mycket, den lagras väl på annat sätt än annan hårdost så att den blir torr i konsistensen. Skulle det fungera att "torka" typ Prästost eller Västerbotten och använda på samma sätt som Parmesan? Någon som testat?
Citera
2010-10-17, 23:33
  #2
Medlem
det tror jag nog, har jävligt kallt i mitt kylskåp så min prästost brukar frysa och bli smulig så in i helvete, visserligen inte torkad men iaf
Citera
2010-10-18, 01:27
  #3
Medlem
hejaklacksledares avatar
Västerbottenost finns i mindre bit, i samma storlek och form som parmesanosten. Gourmetbit heter den.
Citera
2010-10-18, 08:09
  #4
Medlem
Silverturks avatar
Parmesanosten har även låtits lagras en mycket längre tid, upp emot 24mån. En vanlig präst är väl lagrad kanske upp till 6mån, eller ett år om det ska vara "lagrad präst". Den har haft möjlighet att torka ut lite mer.

Största anledningen till att parmesanosten är så hård kommer dock av tillverkningen. När man gör parmesan så pressar man ut mycket mer av vasslen/vätskan ur ostmassan och sedan pressas denna samman, hårt. Tillverkningen för präst är väl någorlunda densamma men man pressar inte alls ut lika mycket vätska. Sedan används en annan bakteriekultur, men om den har så mycket inverkan vet jag inte. Vissa bakteriekulturer gör ostmassan mjukare efter lagring, de bryter ner strukturen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in