Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-10-13, 13:31
  #1
Medlem
imponerad123s avatar
Ett gitter belyses med ljus som innehåller två olika våglängder λA och λB . Böjningsvinklarna för de olika våglängderna markeras. Det visar sig då att 2:a ordningens ljusmaximum för ljuset med våglängden λA sammanfaller med 3:e ordningens maximum för ljuset med våglängden.
Ett gitter belyses med ljus som innehåller två olika våglängder λA och λB . Böjningsvinklarna för de olika våglängderna markeras. Det visar sig då att 2:a ordningens ljusmaximum för ljuset med våglängden λA sammanfaller med 3:e ordningens maximum för ljuset med våglängden λB .


Vad blir förhållandet λA/λB?

Tack för hjälpen
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback