2010-11-11, 18:57
  #277
Medlem
ifconfigs avatar
Nu undrar jag varför just detta avsnitt har plockats bort i förtid på svtplay?
(andra avsnitt säsongen HT2010 ligger ute tills 15 jan 2011)
Citera
2010-11-30, 13:08
  #278
Avstängd
Imorgon fattar DO det principiellt viktiga beslutet huruvida det var diskriminering eller inte när en rektor för en vuxenskola här i Stockholm förbjöd en elev att ha niqab på sig under utbildningen.

Med anledning av det har SVD åkt till en folkhögskola (ingår inte i komvux) i Kista här i Stockholm där en av de 80 eleverna har niqab och skolan tillåter det med motiveringen att "tjejerna ska få kunskap".

Detta trots att de erkänner att hon förmodligen inte kan få jobb inom sjukvården (OBS att i båda fallen rör det sig om vårdutbildningar) och att skolan själv skulle vara tveksam till att anställa en person med niqab.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/in...an_5753345.svd

Eleverna själva tycker såklart att det är jättediskriminering att förbjuda niqab:

Citat:
–Allt går tillbaka till en punkt: islam. Och fobi, säger Halima Aden.

Och det går såklart jättebra att kommunicera med henne trots att hon har niqab:

Citat:
–Vi har varit klasskamrater i ett och ett halvt år nu och hennes kläder hindrar inte mig från att kommunicera med henne, säger Alamin Hassen som är klassens enda manliga elev.



Typiskt nog är kommentatorsfunktionen för artikeln avstängd.
Citera
2010-11-30, 14:21
  #279
Bannlyst
Det är helt sjukt och det sjukaste är att det inte kommer dröja många år troligtvis innan det blir ''disriminering'' att inte anställa kvinnor som bär Burka och Niqaab. De kommer tvinga oss att acceptera att anställa spökplumpar som döljer hela kroppen och ansiktet.

Tänk om man sade till folk på 80-talet att om 20 år kommer kvinnor gå runt i svarta lakan i Sverige i våra förorter. De hade inte trott sina öron.
Citera
2011-01-20, 13:02
  #280
Medlem
Knullkungens avatar
Kvinna som medverkade i programmet anser att det visades mot hennes vilja och stämmer reportern på 2 mijloner kr.

http://www.resume.se/nyheter/2011/01...sa-javla-dali/
Citera
2011-01-20, 13:14
  #281
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
Kvinna som medverkade i programmet anser att det visades mot hennes vilja och stämmer reportern på 2 mijloner kr.

http://www.resume.se/nyheter/2011/01...sa-javla-dali/
Är det inte ganska märkligt att stämma reportern? Snarare är det väl SVT eller Uppdrag Granskning som bör stämmas. Ungefär som att det var Aftonbladet/Expressen som blev stämda av Mikael Persbrandt, inte den enskilde reportern som skrev artikeln om hans påstådda alkoholism eller vad det nu var.
Nåja, trams är det i vilket fall som helst.
Citera
2011-07-22, 09:07
  #282
Medlem
Påhejade av sina män

Citat:
Två muslimska mammor i Indien iförda niqab mördade sina döttrar för att de hade vanärat familjen genom att rymma hemifrån och gifta sig med hinduiska män.

De nygifta grannkvinnorna Zahida, 19, och Husna, 26, blev strypta i onsdags efter att de hade återvänt hem. Anledningen var att hade gift sig med män som deras mammor inte hade godkänt.

Det finns många offer i islam ofta är det kvinnorna.

http://politisktinkorrekt.info/2011/...-sina-dottrar/
__________________
Senast redigerad av ascheberg 2011-07-22 kl. 09:09.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in