Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-02-19, 13:07
  #4945
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kristofferG
Jo, det är precis vad den säger.

Den senaste säger bokstavligen att även Clinton vinner över Trump med 1% och att Sanders leder över Trump med cirka 6%
2016-02-19, 13:11
  #4946
Medlem
Y2Ws avatar
Måste vara första gången Påven lägger sig i ett internt partival någonsin. Och det lär ju knappast vara hans egen idé (jag tror inte han följer det Republikanska partiet speciellt noga).

Det är ganska stora och mäktiga krafter som Trump har emot sig, detta visar att han är på helt rätt spår.
2016-02-19, 13:11
  #4947
Medlem
mrtowlies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konservburk
Får en känsla av att Trump är etnocentrist. Han talar om hur synd det är om Europa som förstörs av migration och han talar positivt om Ryssland, samtidigt som han uppenbarligen är ointresserad av mexikos, kinas, japan och så vidares välmående.

Han gillar väl Ryssland då de hatar andra nationaliteter, är extremnationalister, hatar bögar samt har ett totalitärt diktaturliknande styre som orsakar ryckningar i Trumps gamla snopp.
2016-02-19, 13:12
  #4948
Medlem
Y2Ws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gosif
Låter på dig som att Trump skulle vara bra för USA. Han kommer tillsätta sin son som en minister, säkerligen andra i familjen och vänner också, lite som i andra diktaturer.

Vad baserar du detta på. Konkreta exempel tack.

Citat:
Han har ingen erfarenhet av utrikespolitik. Vänta o se om han vinner.

Vilken erfarenhet av utrikspolitik har de andra kandidaterna i Republikanerna? Konkreta exempel tack.
2016-02-19, 13:15
  #4949
Medlem
Y2Ws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Så är det.Trump är till slut ovalbar.
En relativt stor andel republikaner ogillar honom ordentligt samtidigt som han har noll pullfactor på tveksamma demokrater.
Oavsett hur många kissa i byxan primärval han vinner så blir Trump aldrig president.
Dead man walking.

Hans "anti-siffror" ser ungefär ut som för det gjorde för Mitt Romney, om namnet är bekant.
2016-02-19, 13:23
  #4950
Bannlyst
Just känns det som
When we up in the club
All eyes on us
All eyes on us
All eyes on us

Om Trump vinner över självaste påven, hur ska Hillary stoppa honom?

Marco Rubio sides with Donald Trump in spat with the Pope
Både Rubio och Cruz vill ju bygga muren mot Mexiko.
2016-02-19, 13:26
  #4951
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Y2W
Vad baserar du detta på. Konkreta exempel tack.



Vilken erfarenhet av utrikspolitik har de andra kandidaterna i Republikanerna? Konkreta exempel tack.

Fina repetioner där. Har du konkreta exempel på att han kan utrikespolitik?
2016-02-19, 14:17
  #4952
Medlem
Y2Ws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gosif
Fina repetioner där. Har du konkreta exempel på att han kan utrikespolitik?

Fast nu frågade jag om vilken annan kandidat som har mer erfarenhet än Trump.

Att du inte kan svara visar ju att du bara satt och tramsade och trollade.
2016-02-19, 14:27
  #4953
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konservburk
Får en känsla av att Trump är etnocentrist. Han talar om hur synd det är om Europa som förstörs av migration och han talar positivt om Ryssland, samtidigt som han uppenbarligen är ointresserad av mexikos, kinas, japan och så vidares välmående.
Västvärlden håller på att gå under framför våra ögon. Han ser det och vill göra något åt det. Man förstår att vi lever i en sjuk tidsålder när "ska vi typ inte sluta förstöra vår egen civilisation" är en unik åsikt bland toppolitiker.

Han är stolt över sina gener, säger han, så nån typ av respekt för sin ras har han väl. Sen exakt vilka skäl (rasliga, kulturella, estetiska, ekonomiska etc) han har för att vilja bevara den västerländska civilisationen vet jag inte, men det är uppenbart att han vill göra det. Det vore också märkligt om han inte insåg att den vita, västerländska människan är nödvändig att bevara om man vill bevara den västerländska civilisationen. Människor skapar samhällen, samhällen skapar inte människor.
2016-02-19, 14:38
  #4954
Medlem
ziracorns avatar
Senaste från NBC publicerad på RCP ger enbart +5 för Trump i SC över Cruz (28-23).
2016-02-19, 14:45
  #4955
Medlem
freeriderXIIs avatar
Hannity 18/2/16 - Sean Hannity Donald Trump Full interview, The Pope vs Donald Trump

En intervju med Trump och ett inslag där Hannity diskuterar påvens uttalande med inbjudna protestantiska och katolska präster. Även en intervju med Kasich.
__________________
Senast redigerad av freeriderXII 2016-02-19 kl. 14:49.
2016-02-19, 14:59
  #4956
Medlem
Nya odds för SC:

Trump 1.030


Cruz 12.00


Rubio 17.00



Om jag fick gissa på ett % för Trump med hänsyn till odds siffrorna. Så tror jag Trump får 40-35% i valet på lördag.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in