2010-10-01, 22:57
  #13
Medlem
Jeckes avatar
OT raderat.
SD har ingenting med den här diskussionen att göra.

/mod
Citera
2010-10-02, 10:05
  #14
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nilswid
Är du "anmälningsbenägen" ?

Läste i DN:s web-upplaga:
http://www.dn.se/sthlm/fa-offer-vill-anmala-allt-grovre-vald-pa-gatorna-1.537137

Jodå… vem fan vågar anmäla till polisen om man råkat ut för något, om man har familj, eller folk man bryr sig om, när skithögarna hotar???

Jag åkte och hälsade på sonen och sonhustrun i onsdags. Dom har köpt en rätt så nergången kåk i Spånga. Jag har jobbat lite med att renovera gamla hus, och har lovat dom att hjälpa till och rusta upp "rucklet" :-).
Eftersom det var lite halvt malätet (1970-tal, förre ägaren brydde sig inte) så hade dom råd med det, trots taskiga räntor på lånen.
Grabben och hans fru jobbar stenhårt på att ge sina barn en bra uppväxt, en gräsmatta, några krusbärsbuskar, lite hallon, blommor i rabatter. Det där som ger fina minnen från bardomen.

Nåja, framåt 11-tiden på kvällen hade vi jobbat klart i det som ska bli "storflickans" rum, 9 år, vi tog en fika och snackade lite om vad vi skulle göra nästa vecka för att "lillflickan", 7 år, inte ska bli alltför besviken över att vi inte gör nått för henne :-) , och jag gick ut till bilen för att åka hem.


Då står det två svartingar i 15- (?) årsåldern och sabbar min bil som står på trottoaren utanför.
En av dom sparkar gång på gång mot främre passagerardörren, och den andra har nått föremål i handen som han drar utmed sidan. Det blev fula jävla repor. (Skruvmejsel? Kniv?)
Det är en halvsunkig gammal SAAB, som jag i och för sig inte bryr mig särskilt mycket om, men jag blev ändå lite förbannad.
Om jag skulle vilja fixa upp den så jag inte behöver skämmas för att åka omkring i den, så skulle det kosta ett par tusen, minst.

Varför i helvete går dom på min bil?

Jag stog kvar bakom häcken och tog en bild av dom med mobilen, och sprang sedan fram och vrålade allt vad jag orkade: Vad fan håller ni på med ungjävlar!
Jag gillar inte våld, men ett par rejäla örfilar hade kanske kunnat få dom att fatta att dom gjorde jävligt fel?

Då sprang dom iväg neråt Tensta-Rinkeby-hållet så fort dom kunde, och jag insåg att jag aldrig skulle hinna ikapp dom, så jag skrek efter dom: Jag har er på foto, jag ska anmäla er era jävla yngel!

Jag kände ju att det var lite löjligt, mobilkameran är skit när det är halvmörkt, men jag ville väl skrämma dom lite. Och förbannad var jag för att dom hade gett sig på min bil utan orsak.


Nu i kväll fick jag ett telefonsamtal.
En vuxens röst, absolut ingen 15-åring, som säger nåt i stil med:
"Du har en pojken i Spånga, och han har vackra frun och två döttrar. Flickorna går på X-skolan har vi kollat.
Vi ska knulla arschelt av dom i morgon om du anmäler, och sedan gör vi som med Elin, om du pratar med polisen så dör dom"

Jag kan inte citera ordagrannt för det gick så fort.
Jag vet inte hur dom fått tag i mitt tel-nummer (bilregistret?), men det var jävligt obehagligt.

Vad fan gör man?
Jag har pratat med sonen i telefon i kväll, och vi är helt villrådiga, och skrajja.
Jag kan inte kolla varifrån samtalet kom.
Jag vill inte medverka till att mina sondöttrar råkar illa ut.
Jag har inga vänner som kan följa dom till och från skolan, och skydda dom under dagen med knölpåkar och k-pistar, och grabben har inga SÄPO-agenter i sin bekantskapskrets.
Han är en vanlig farsa, som vill jobba och må gott med familjen,
Jag vågar inte gå längre, för jag älskar mina sondöttrar.


Jag är inte "anmälningsbenägen".

Va fan ska man göra åt slöddret???

Kanske beväpning är att tänka på. Alternativt kan ju familjen flytta. Till Island! Eller så anpassar ni er till det mångkulturella samhället och accepterar situationen. Kanske din familj får ett uppvaknande de faktiskt behöver, nu när de får svart på vitt hur det mångkulturella samhället artar sig.
Citera
2010-10-02, 10:12
  #15
Medlem
MoLoKs avatar
Jag har flera gånger på Flashback lagt fram teorin att anmälningsbenägenheten generellt har sjunkit i Sverige.

Inte bara pga orsaker som i TS post utan andra enklare också.

BRÅ har INTE som uppgift att ge folket sann statistik. De har i uppgift att minska brottsligheten, om än så bara med siffror.
Citera
2010-10-02, 11:41
  #16
Medlem
Cimmerians avatar
Jag känner med dig. Enligt mig har du bara två val, och inget av dem är lätt, men det är exakt samma val som alla varelser på jorden har när de hotas:

Fly eller slåss.

Fly innebär förstås att ni antingen släpper det hela och låter saken bero, eller att ni rent fysiskt förflyttar er från platsen för hotet.

Slåss innebär att ni anmäler, vilket förstås är som att försöka vinna över en boxare med endast örfilar i ett krogslagsmål, eller att ni män tar saken egna händer: jag vill förstås inte uppmana till något olagligt, men våld är rädsla ÄR effektivt. Men sådant kräver resurser, och nu talar jag inte om pengar, och slutresultatet kan ÄNDÅ bli att man tvingas fly. Eller värre:

För till skillnad från andra av jordens varelser har vi människor en benägenhet till hämnd: vilket förstås endast kan utföras av en person som lever, eller som har sina knäskålar intakta, vilket innebär att den som har velat bli kvitt ett hot har varit slarvig eller för vek (om risk för hämnd är överhängande). Faktorn "hämnd" måste tas med i alla tvister som riktar sig mot en grupp av antagonister. I annat fall har man förlorat redan innan det börjar.

Jag rekommenderar att ni flyr. På ena eller andra sättet. Det finns barn med i bilden. För det är inte slut här:

Vi människor har också ANDRA sätt att slåss på (alla kan faktiskt inte slåss eller bruka våld effektivt), nämligen med det skrivna ordet. Bara det att du skriver här och läses av andra människor är att slå tillbaka mot detta pack och deras likar. Försök få en artikel i någon tidning - jag vet, liberala journalister, men ändå. Det finns invandringskritiska bloggar som gärna tar emot personliga erfarenheter av mötet med mångkulturen. Och så vidare. Pennan (eller tangentbordet) kanske ÄR mäktigare än svärdet ibland, i alla fall när det gäller att bilda opinion som, när den blir stor nog och får genomslag i Regeringen, blir mäktigare än vilket enskilt svärd som helst. Din historia kanske väcker någon eller några som röstar nationellt nästa gång, som väcker några, etc. Och en dag kanske du får glädjen att se dem skickas hem, skickas ut från Sverige. En dag kanske dina små släktingar kan slippa skiten.

Och det är värt en hel del. Hur du än väljer.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in