Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Inledningsvis: jag listade några saker i mitt inlägg som är typiskt för en mångkulturalists sätt att diskutera - ni vet, det där som ogillar tonläget i invandringsdiskussioner. Låtom oss se efter, medan jag bemöter mannen här, om något av det dyker upp, shall we? Jag listar igen, kort:
Lågutbildade - Omogna - Rädda - Onda - Dold Agenda - Hat - Lantisar - Omoderna
Jag roar mig med att kursiv-feta i den citerade texten - för skojs skull - där min motdebattör uppfyller denna generalisering.
1) Nu var ju trådens ämne varför man trodde att mångkulturalister inte verkar så sugna på att diskutera sakfrågan, och ett svar omöjliggör annat än generaliseringar, och mitt svar är mycket passande till TS fråga. Och, skulle jag våga tillägga, mycket träffsäkert. Ni uppfyller, allihop som har dykt upp här, exakt det jag säger. Nå, en eller två har varit ett undantag genom åren, men ändå...
2) De som vill ha allt detta är ju uppenbarligen du, eftersom du är för en samhällsordning som ALDRIG har uppvisat något annat än det jag beskriver. Dessutom får du det via "nya tider" att låta som om mångkulturen bara har regnat ner på oss, likt en naturlig förändring, men så är inte fallet - det är politiska beslut, genomförda av politiker med viljan att skapa mångkulturer i före detta homogena vita nationer.
Dessutom är mångkultur inget NYTT - tvärtom, i ett historiskt perspektiv, är det faktiskt mångkulturer som är Det Gamla (imperierna som sönderslets av etniska konflikter, du vet?), och den etniskt homogena nationen som är det Nya. Nationalismen föddes under franska revolutionen, och de hoomogena stater som växte fram därefter är något helt nytt, historiskt.
3) Men vilka är då - enligt ditt förmenande - de NYA lösningarna då? Och varför inte stoppa eller kraftigt bromsa invandringen till vita länder tills man har HITTAT dessa lösningar? Är det verkligen så orimligt - och säger verkligen SD något annat?
4) Du är i sanning blind om du aldrig har ställt dig frågan om det inte är just den etniska trängslen som MANAR fram detta "hat" som du talar om? Är det inte möjligt? Vi ser det ju historiskt överallt, så varför inte? Vi ser ALDRIG dess motsats. Aldrig. Är det inte just ni mångkulturalister som vägrar lära er av historien?
5) Ja det är klart du vill. Alla vill väl leva i ett skönt och bra land, neh? Men ditt problem är att du förespråkar ett samhälle som BEVISLIGEN inte klarar att uppnå detta mål. Överallt: segregering, motsättningar, misstro - ibland hat och blodbad. För vilka ÄR era "nya lösningar"? Jag har inte sett ett enda rimligt förslag som - när det mäts mot samtiden eller historien - har fungerat eller fungerar.
6) Problemet som du har, i likhet med många andra hjärtegoda mångkulturalister, är att du ser VARJE diskussion som pekar på etniska grupper som oaptitlig, om pekandet åtföljs av kritik mot nämnda grupp. Du reagerar med ryggmärgen mot detta och tänker: "rasist - nazist - förintelser". Det är en JÄVLIGT dålig ursäkt att döma ut alla sansade och bra trådar härinne som "hatiska" bara för att slippa diskutera.
7) Jag håller helt med, men du har ett stort problem: överallt, i alla tider, på alla platser, har din typ av samhällen fallerat. I bästa fall sker en segregation: antingen politiskt ordnad under lugna former, eller outtalad, där varje folk håller sig till de sina eller via hård lagstiftning. I värsta fall har vi ett nytt Libanon eller ett nytt Jugoslavien, för att ta exempel från vår samtid.
Så länge du aktivt verkar för din dröm så skapar du en mardröm i ett land som en gång var fri från massor av de problem som nu dagligen drabbar oss. Hur vi är som människor kan bara dömas utifrån våra handlingar - och faktiskt gissar jag att man en dag, långt fram i tiden, kommer att döma er mångkulturalister med ord som ni dagligen kastar i ansiktet på era motståndare. Du vet - de där motståndarna som kan VISA att de har rätt, som kan visa - både i samtiden och historiskt - hur dysfunktionella mångkulturella samhällen är om man vill uppnå maximal trygghet och välmående i ett land.
Såna som du säger: ni är onda hatiska personer och vi vill inte prata med er, förstår ni inte att detta är den NYA tiden, som kräver NYA lösningar? Vi rasister svarar då: "Vilka ÄR dessa lösningar?"
Och ni står alltid utan svar. Om ni svarar är svaren alltid misstänkt lika rena drömmerierna, eftersom de aldrig kan förankras i verkligheten. Ni kan ju inte ens hitta ETT ENDA land/samhälle där två olika folkslag (eller fler) frivilligt delar på bestämmandet och där majoriteten individer frivilligt integrerar eller assimilerar sig med varandra.
Ni KAN INTE hitta det. Inte i samtiden. Inte historiskt. Och ändå hävdar ni att mångkultur skulle vara något naturligt och bra, när alla fakta vi har visar att det aldrig sker frivilligt och aldrig är bra.
Mustigt inlägg. Nu är jag tyvärr inte så hemmastadd här att jag lika snitsigt bryter ut och citerar, utan får köra rakt av. Hoppas vi kan älska varann ändå.
Din inledning med 'låt oss se vilka floskler...bla bla', är du nöjd med den? Antingen bestämmer vi oss för att diskutera, eller så leker vi 'retoriska härskartekniker - förminska mig'.
Nåväl, jag tar det som att du är skakad, om än inte rörd, och bemöter dig ändå där det finns något du faktiskt vill ha svar på.
Tycker att du beskriver Sverige - och övriga icke-etniskt-vita länder - på ett sätt jag inte känner igen. Det du - och många 'vakna, svenskar!'-agitatorer inte verkar förstå - är att vi som inte håller med om era åsikter också bor här. Du låter lite som Björklund när han ska beskriva den svenska skolan. Allt är skit och förmodligen sämst i hela världen.
Jag tycker att Sverige - med dess befolkning av delvis olika ursprung - är ett rätt schysst land. Glestbefolkat så in i helvete (om man bortser från storstadsregionerna), och gott om plats för dom som vill bo här.
Du pratar nostalgiskt om det Sverige som var, och de problem vi nu upplever. För absolut, visst fan finns det problem. Men återigen - jag är en vänsternisse, därför kommer du inte få dom svar du vill ha från mig. Jag ser samhällsutvecklingen som en helt naturlig följd av den politiska högersväng som vårat land tagit det senaste kvartsseklet. Paradoxalt nog gör ju inte dom flesta 'ut med skiten!'-agitatörerna det. Då beror ju allt på dom problem vi importerat (i synnerhet somalierna, som av platsen i debatten att döma torde uppgå till en 90-95% av de anländande), och svaret på lösningen är att strypa tillförseln, straffa dom som är här och 'värna vår egen kultur'. Dvs gå ytterligare åt höger.
Du pratar om att 'etnisk trängsel' tvingar fram det hat som jag påstår mig störas av. Du gör det lätt för dig. Vissa hatar, andra inte. Många härinne förväxlar 'hat' med 'klarsynthet'. Det är ett självförhärligande svepskäl.
Därmed inte sagt att det inte finns jävligt jobbiga problem, eller folk som bor i extremt sunkiga områden och som upplever vår misslyckade integrationspolitik dagligen. Deras hat har jag inga problem att relatera till.
Men, som jag varit inne på tidigare: lastgammal som jag är har jag upplevt hatet när den 'etniska trängseln' bestod av enstaka pepparkorn i sockerpaketet. Jag har själv befunnit mig i den, om än aningslösa mobben, och jag har sett helt sjuka exempel på vad som kan drabba totalintegrerade, hårt arbetande människor med ett annat etniskt ursprung.
Folk blir ofta störda när det dras upp generaliseringar om SD-sympatisörer såsom varandes 'misslyckade yngre män', ofta arbetslösa/sjukskrivna/låginkomsttagare. Men det är självklart dessa som ligger brunast till i vårt - numer - ganska hårda samhälle. Undantaget den gemene invandraren så klart, som befinner sig allra längst ner på samhällsstegen (där somalier verkar te sig som den ohotade 'top-of-the-bottom'-segraren: grattis!). Jag generaliserar vidare och inbillar mig att det är just i det här segmentet som förtroendet för våra etablerade PK-partier (och dess husorgan massmedierna) är som allra lägst. DOM har en plan. DOM vill sabba vårt land, och njuter av att skapa kaos och förödelse.
Återigen - jag är vänster som fan, och ger dessa tankar till stor del rätt. Dvs att det finns en politisk vilja och ambition att öka klyftorna i vårt samhälle. Men att då som WT-Allan kicka neråt på Abdullah Blåneger är helt missriktat. Precis som det är när Abbe bränner bilar och kastar sten på brandkåren i sitt eget hemmakvarter.
Du kommer så med profetior om vårt samhälles snart komna sönderfall. Jag bjuder emot. Jag tror att vi, givet att vi tar vårt politiska förnuft till fånga och lyckas få in lite mer kärlek i våra hjärtan, kan lösa de problem och utmaningar vi står inför. Låt oss träffas på våra 100-årsdagar och se hur det står till med den saken.
Sen vill du ha svar på hur det ska gå till, så klart. Vilket du skrockelilockar när du skriver, 'eftersom vi aldrig har några'. Nej. Guilty as charged. Jag har ingen quick-fix på detta samhällsproblem. Mer än att man måste börja med ett stenhårt utgångsläge om alla människors lika värde. Bryta upp segregationen, ge stöd, ställa krav. Ghetton funkar inte. Fördela bördorna jämnare över landet. Tvinga på folk en mer uppblandad boendemiljö, skrota skolpengsreformer. Bla bla, vänsterfloskler.
Slutligen: jag har måhända jävligt dåliga svar på HUR, men - newsflash från PK-lägret: jag och mina gelikar är inte impade av dina heller. Jag tror inte ett ögonblick på att ett samhälle som SD 'åtgärdat' blir bättre. Jag tror att det blir skit. En jävligt jobbig anledning till varför är att den helt enkelt bygger på främlingsfientlighet.