Citat:
Ursprungligen postat av Straybullet
Vilken organisation du är med i spelar ingen som helst roll. Du sympatiserar med den extrema vänstern - som i Sverige har rönt ungefär lika stora (små?) framgångar i landet som den "extrema högern".
Ni har låtsassocialisterna VP i riksdagen på runt 5% och vi har låtsasnationalisterna SD i riksdagen som ligger runt samma siffra..
Sedan finns det 2000 pers som röstar på "riktiga" socialistiska alternativ + lika många på den nationella sidan som röstar SvP och ND. Lägg där till ett antal autonoma grupperingar på vardera sida.
Likheterna är hursomhelst slående.
Jag anser inte att SD kan kategoriseras som nassar, vilket jag anser SvP kan, vilket även var det jag kallade dom och påstod att "folk i allmänhet inte gillar nassar", du på något sätt försöker bortförklara det genom att påstå att jag också är ogillad, även om detta stämmer till 100% så kan man inte bortse fakta att hur ogillad jag eller politiska inriktningar jag må sympatisera med så tycker folk fortfarande inte om nassar, vilket var mitt påstående från början.
SvP och ND fick sammanlagt 0,03% av rösterna i riksdagsvalet 2010, alltså kan man säga att ca 99,07% ogillar nassar av de som röstade i Sverige, om du vill kan vi räkna bort SD från dessa siffror eftersom du på något sätt fick in både dom och V i diskussionen, då hamnar vi på ca 93%.
Så vi testar igen: Ja, oftast ogillar folk nassar.