Citat:
Ursprungligen postat av rövner
Hej!
Vet inte riktigt om det här är rätt ställe att lägga tråden men i alla fall. Jag undrar om det är någon annan som tänkt på att Flashback är en intressant kontrast till världen utanför? Ute IRL så är dom flesta kvinnor ganska frigida och säger aldrig speciellt snuskiga eller pilska saker - men här på flashback är var och varannan kvinna ett kåtdjur av rang. Hur kommer det här sig tror ni? Har detta diskuterats förut?
Samma märkliga skillnader kan man se i politik-forat: Ute i verkliga livet är dom flesta sverigedemokrater vita svenskar, men här på flashback är var och varannan rasse turk, polack, eller i alla fall andra generationens invandrare.
En annan sak som står i kontrast till världen utanför är antifeministerna här på flashback - dom flesta av dom är kvinnor! Hur kommer det sig att dom flesta agitatorer på flashback som förfasas över våldtäktslagstiftningen är kvinnor medan IRL så verkar majoriteten vara män? Är kvinnorna som skriver på flashback mer omtänksamma och oegoistiska?
Hur kommer det sig att alla dessa excentriska karaktärer gör sig hörda på flashback istället för i verkliga livet? Själv tror jag det har att göra med blyghet och i vissa fall onödiga skamkänslor - saker som kan botas med flashbacks anonymitet?
Det är mycke hittepå kan jag tro. Man tycker helt enkelt att ens budskap slår hårdare om man låtsas tillhöra samma grupp som man kritiserar, det är en klassisk slug diskussionstaktik då man kan vara anonym. Jag skulle tro att majoriteten av alla "
Jag är SDare, och svart!!!" är rena lögner. Liksom en stor del av de kvinnliga rabiata antifeministerna och porrförsvararna. Det är av retoriska skäl man låtsas.
Man kan också likna vid de insändare som brukar dyka upp i lokalpressen runt valtider. Det är "
Agda, 82" som vill berätta att Alliansens politik är dålig för pensionärer, och det är "
Achmed" som vill beklaga sig över "
mobbningen mot Sverigedemokraterna i media".
I själva verker är ju "Agda, 82" Olof,45 - socialdemokratisk partifunktionär.
Och "Achmed" är Conny, 23 som gillar SD.