2004-06-02, 09:34
  #1
Medlem
Lösenords avatar
Igår var jag och fotograferade lite och tittade runt på dachau "koncentrationsläger" som ligger 15km utanför München i tyskland.

Om någon här varit där skulle jag gärna vilja diskutera sannolikheten för att det verkligen var ett "KZ"..

Själv tvivlar jag väldigt starkt på dessa uppgifter och överallt på området står det med liten text på alla skyltar "reconstructed 1965"..

Medans "gas rummen" är totalt ologiska och ineffektiva för sitt ändamål, samt "ungnarna" är patetiska konstruktioner som knappt värmer en barrack.


Jag har foton därifrån som jag tagit med min digitalkamera men vet inte vart jag kan lägga dom för betraktande.


Jag kan ärligt säga att jag var väldigt besviken när vi kom därifrån.


Så vitt jag förstår är det olagligt att förneka förintelsen?!? denna lag behövs endast om du har orsak att anta att folk kan ifrågasätta förintelsen i brist på bevis.


/Edit

jag lägger gärna upp mina bilder på:

gaskammare
barracker
och ute området om någon är intresserad

Alla bilder i en rar fil är ca: 16Mb det rör sig om ca: 30 bilder i 1600x1200
Citera
2004-06-02, 13:19
  #2
Medlem
BlizzardKings avatar
Jag tittar gärna på bilder från Dachau.
Ett ställe där det är ganska enkelt att lägga upp bilder:
http://photobucket.com
Lycka till!
Citera
2004-06-02, 13:35
  #3
Medlem
Jag har varit där för massa år sen, och har också en del bilder därifrån....jag var inte speciellt gammal då, så allting kändes ju så in i helvete enormt till skillnad från vad du tycker, men släng upp bilderna, det är ju intressant ändå.
Citera
2004-06-02, 14:03
  #4
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Lösenord
Så vitt jag förstår är det olagligt att förneka förintelsen?!? denna lag behövs endast om du har orsak att anta att folk kan ifrågasätta förintelsen i brist på

Nej, det är inte olagligt att förneka förintelsen
Citera
2004-06-02, 15:08
  #5
Medlem
Lösenords avatar
FOTON från Dachau Sommarläger

Jag måste nog vara den snällaste nazisten som finns tog fan 30min o fixa det här men nu har jag slängt upp diverse bilder från dachau på:



http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/Dachau_1111.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/Dachau_111.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/Dachau_11.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/Dachau_1.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/Dachau.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/2352352.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/2345253.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/435345.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/345345.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/1243.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/321.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/123.jpg

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/kzli.jpg






La till en fin text så ingen snor mina fina bilder

Har en jävla massa mer foton orkar inte lägga upp alla.

Nån kanske vill berätta vad det står på den judiska skylten?

/Edit

Blev konstiga namn på filerna eftersom photobucket inte gillar symboler osv..

/Edit #2

Den viktigaste bilden:

http://img78.photobucket.com/albums/v237/losenord/2345253.jpg
Citera
2004-06-02, 15:19
  #6
Bannlyst
I och med att tyska tidningar rapporterade om byggandet av ett "läger för politiska fångar" så behöver man väl knappast tvivla på att det var ett koncentrationsläger? Du måste skilja på koncentrationsläger och "utrotningsläger" ("extermination camp"). Koncentration betyder just det, att man samlar ihop människor där.

Klipp från Reichsgesetzblatt:
http://www.holocaust-history.org/dachau-gas-chambers/photo.cgi?01

Klipp från Münchner Neueste Nachrichten:
http://www.holocaust-history.org/dachau-gas-chambers/photo.cgi?02

Vilka krematorieugnar var det du såg, de gamla som inte hade tillräcklig kapacitet, eller de nya? Tänk också på att man inte kremerade kroppar på samma sätt som man gör idag, det vill säga med en period där man värmer upp ugnen, för in kroppen, bränner den och sedan låter ugnen svalna. I Dachau (och på andra ställen) brände man enligt uppgift sju eller åtta kroppar (ibland upp till nio, om de fick plats) i varje ugn, på en gång. Eftersom man dessutom slipper de långa uppvärmnings-/avsvalningsperioderna så kunde man bränna många kroppar per dygn.

Tiden det tar att kremera en kropp på normalt vis är enligt The Internet Cremation Society (http://www.cremation.org/) två till tre timmar, "for an average size adult", alltså en normalstor amerikan. Vi kan nog utan problem säga att de flesta som kremerades i Dachau knappt var hälften så stora som medelamerikanen. Säg då 1,5 timmar för att kremera en kropp, men då måste du också dra av tid för uppvärmning och avsvalning, så säg en timme (i vissa böcker, till exempel Concentration Camp Dachau, Rost, Nico, så sägs det att "While the crematorium still functioned normally, the burning of a body lasted 10-15 minutes"). Men låt oss säga en timme för att vara på den säkra sidan.

Du kan jämföra med att elda i en vedspis--om du mellan varje vedträ skalllåta spisen svalna, och sedan tända om den igen, då tar det ganska lång tid att elda upp en säck ved. Om du hela tiden håller elden igång så går det betydligt snabbare.

Dachau öppnades onsdagen den 12 mars 1933. Innan Tysklands invasion av Sovjetunionen 1940 så dog de flesta i lägret på grund av hårt arbete, undernäring, nedkylning eller avrättades för att de bröt mot någon av lägrets regler. 1940 byggdes så det första (underdimensionerade) krematoriet. 1943 byggdes det nya, och den 29 april 1945 så intog allierade trupper lägret och befriade fångarna.

Låt oss för enkelhetens skull säga att krematorierna var igång i två år (vi bortser helt från det första krematoriet, då det var underdimensionerat).

Fyra ugnar, sju kroppar per ugn och en timmes bränntid ger: 4 x 7 x 24 = 672; en kapacitet att bränna över 600 kroppar per dag.

Två år = 365 x 2 = 730 dagar (säg 700), vilket ger: 700 x 600 = 420,000 kroppar.

Även om de bara var igång hälften av tiden så fanns det kapacitet att bränna 200,000 kroppar, vilket är den högsta siffra någon angivit för hur många som dog i lägret ("Pastor Niemöller (quoting an inscription written in Dachau in 1945) at 238,756. Slew Gardner named a similar figure (230,000) in an article in the Sunday Express on 10 January, 1960." http://www.holocaust-history.org/dachau-gas-chambers/) inte hur många som kremerades.

Angående gaskamrarna så stämmer det att den stora gaskammaren aldrig användes, vilket också står på den skylt som finns utanför kammaren. De fyra mindre, däremot, kan ha använts. Om de användes för utrotning i industriell skala är däremot tveksamt. Däremot skrev dr. Sigmund Rascher ett brev till Reichsführer Himmler:

"As you know, the same installation as in Linz is to be built in Dachau. As the 'invalid transports' terminate in the special chambers anyway I wondered if it would be possible to test the effects of our combat gases in these chambers using the persons who are destined for those chambers anyway. The only reports which are available so far are for experiments on animals or of accidents in the manufacture of these gases." (http://www.holocaust-history.org/dachau-gas-chambers/photo.cgi?43)

Det verkar alltså troligt att kamrarna användes för att testa gas på de fångar som fanns i lägret.
Citera
2004-06-02, 15:26
  #7
Medlem
Lösenords avatar
Oki då är det ett KZ

Men att industrielt mörda människor genom gas eller förbränning är inte effektivt.

Det sjuka i den här historien är att många Judar bor i Dachau nu.. varför vet jag inte.

Om någon brännde min familj i en lagerlokal i Danderyd hade inte jag köpt huset brevid.

Fast å andra sidan är det "big bussniess" det här med att ha ett KZ
Citera
2004-06-02, 17:16
  #8
Medlem
Tim Sebastians avatar
Dachau byggdes 1933 och var till för att spärra in regimkritiker. Även om man inte tror på "Förintelsen" så kan man ju lätt tycka att Dachau är ett av många vidrigakapitel i Europas 1900-talshistoria.
Citera
2004-06-02, 18:52
  #9
Medlem
kaleids avatar
En intressant aspekt med de ursprungliga ugnarna i Dachau är man lät judiska fångar bygga dem. Egendomligt nog fungerade de aldrig vidare bra...
Citera
2004-06-02, 19:01
  #10
Medlem
Lösenords avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaleid
En intressant aspekt med de ursprungliga ugnarna i Dachau är man lät judiska fångar bygga dem. Egendomligt nog fungerade de aldrig vidare bra...


Nää det är därför dom inte kunde baka bröd åt judarna som gästade kollot.

Därför ska man inte förundras när man ser undernärda judar glo ut genom stängslet.
Citera
2004-06-02, 21:34
  #11
Medlem
kaleids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lösenord
Nää det är därför dom inte kunde baka bröd åt judarna som gästade kollot.

Därför ska man inte förundras när man ser undernärda judar glo ut genom stängslet.
En insiktsfull iakttagelse.
Citera
2004-06-02, 21:50
  #12
Bannlyst
Det kanske var sånt här?

http://images.somethingawful.com/inserts/articlepics/photoshop/06-06-03-commericalwar/guvnor_easybake.jpg
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in