Lyckade installera Win7 på D: hårddisken på skoldatorn så kan nu både ha skoldatorn till både skolarbete och privat bruk. Men problemet är att när jag är på skolan och inne på det OS jag installerade så hittar jag skolans nätverk... Är det någon drivrutin eller något jag behöver?
Jag menar, dom hade ju inte sagt att vi fick/kunde göra de om det inte hade varit lönt?
Alltså på (C:/) som är inloggningsoperativsystem för skolan så hittar jag nätverket man använder i skolan, men när jag är inne på min egeninstallerade (D:/) så hittar jag ej det trådlösa nätverket.
Alltså på (C:/) som är inloggningsoperativsystem för skolan så hittar jag nätverket man använder i skolan, men när jag är inne på min egeninstallerade (D:/) så hittar jag ej det trådlösa nätverket.
Hittar du andra nätverk? Behöver datorn vara medlem i skolans domän för att få tillgång till nätverket? Är drivrutinerna för det trådlösa kortet installerade?
Du kommer inte att bli authensierad i det trådlösa utan ett certifikat antagligen. Gissar att det krävs ett certifikat och dina inloggningsuppgifter för att komma in i nätet.
Har dom inte hål i huvet så scannar dom med jämna mellan rum vilken typ av klienter som ansluter. Då kommer din W7 att sticka ut och då kan dom leta upp dig lätt genom ditt inloggnings id.
Certifikatet borde du kunna hitta på skolinstallationen och kopiera till din installation. Om det inte går så boota på en ubuntu live cd och gör kopieringen med den.