håller med föregående talare, är du villig att lägga lite tid på det och kan lite programmering går det ganska fort.. själv levde jag som 13-åring på www.w3schools.com <-- lärde mig riktigt mkt där, dock hade jag lekt en del med visiual basic innan dess, men det är ju inte direkt ett krav..
Gemensamt är att du måste skapa formulär där du troligtvis har en
<input type=text ... - för användarnamnet
<input type=password ... - för lösenordet
Detta formulär måste sedan utvärderas och sedan skickas data till någon annan sida.
Ett sätt är att använda javascript och sedan skicka till en speciell sida som är korrekt.
Det andra - mera vanliga och säkrare sättet - är att ditt formulärs data slås upp mot en databastabell och där ser man om kombinationen användare/lösen finns i tabellen - och i så fall skickas man till korrekt sida, i annat fall får man ett felmeddelande. Detta kallas då för dynamiska sidor.
Och de två vanligaste teknikerna för detta är idag php och asp.
Som tidligare har tipsats om.
I båda fallen - så bör du nog fortsätta dina frågor i Webutvecklingsforumet.
Du kan få scriptet till det, enligt mig, bästa HTML/Javascript baserade lösenordsskyddet.
Det enda krav jag har är att du berättar vad kod-taggen på det här forumet är. Det är inte så ofta jag använder den.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!