2010-08-19, 12:33
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande


Det roligaste med Sverige är att den officiella diskursen är så rubbad att man nästan aldrig kan skilja satir från officiella uttalanden ... ditt inlägg är guld.


Men vem gynnas egentligen av att dela upp oss mellan svenskar och invandrare. Det jag säger är att målet måste vara att alla ska bli ett "vi".
Citera
2010-08-19, 12:54
  #38
Medlem
glimmandes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jamie_L
Men vem gynnas egentligen av att dela upp oss mellan svenskar och invandrare. Det jag säger är att målet måste vara att alla ska bli ett "vi".

Hmm. Du var allvarlig. Som sagt, det är knepigt att avgöra vad som är satir och allvarligt menade åsikter i Sverige.

I grunden så handlar det om olika förhållningssätt till verkligheten. En skola är mer empirisk och försöker bygga så enkla teorier som möjligt.

Den andra skolan som dominerar det officiella Sverige är socialkonstruktivistisk och tror att verkligheten är en socialt konstruerad produkt och som därigenom kan konstrueras om efter de styrandes övertygelser. Uttryck för denna skola är svensk statsfeminism, svensk mångkultur, svensk biståndspolitik, svensk i all oändlighet.

Alla dessa områden försöker ständigt omforma verkligheten genom att omforma människorna och människornas innersta känslor och övertygelser. En viktig del i sådana projekt är att plocka bort språkets exakthet och ständigt förändra vokabuläret så att vissa saker ej kan nämnas. Då blir allt diffust och svårtydligt vilket passar som hand i hanske för administratörklassen.

Iden är att om man plockar bort vissa termer och indelningar, förnekar vissa saker och skriver om historien så omskapas samhället i samma mån. Det är i detta sammanhang som de kommer med förslag som att plocka bort ordet invandre t ex. Läs artikeln nedan för en insyn i det officiella Sverige:
http://www.gp.se/nyheter/debatt/1.418106-dags-att-skrota-ordet-invandrare

Den skola som jag tillhör är den första som mer utgår från att det finns en verklighet utanför oss själva och våra uppfattningar om den. Innebär att jag helst behåller meningsfulla ord om de ökar exaktheten och förståelsen.
Citera
2010-08-19, 13:25
  #39
Medlem
Jok3rs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
Med detta så underkänner du allt vad svenska etablissemanget hoppas och tror på när det gäller mångkulturalism.

Utan tvekan. De är en vidrig samling människor som i slutändan vill pracka på oss svenskhet.

Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
Det handlar inte bara om att förneka att svenskar existerar som en specifik grupp och att svensk är ett totalt odefinierat nonsenspåstående. De förnekar egentligen alla gruppers egna identifikationer utanför en strikt individualistisk mall. Svensken är i blickfånget enbart därför att svenskens tro på sin egen existens måste krossas innan ångvälten börjar platta till övriga grupper. Efter oss så kommer även alla immigrantgruppers etniska tillhörigheter och identitet börja förnekas som reellt existerande.

Alla totalitära system vill skapa "den nya människan". Kommunisterna hade sovjetmänniskan, nazisterna hade den ariska kulturskapande övermänniskan och marxistliberalerna som styr Sverige har den fria kosmopoliten totalt frikopplad från etniska, kulturella och sociala band. En ensam atom.

De styrande tror verkligen på detta med en religiös övertygelse. De är redo att betala vilket pris som helst för att förverkliga sitt framtida ideal, precis som stalinisterna tyckte att miljontals bönder var ett billigt pris för det klasslösa samhället.

Kommunism, kapitalism eller någon annan ism-ideologi har alltid i västvärldens fall, sina rötter i en liten grupp judar. Bolsjeviker, neo-konservativa och sionister tillhör en och samma sida av det judiska shekel-myntet. En invandrare kommer givetvis aldrig att ge upp sin kultur, tradition och identitet - oavsett vad en grupp svenskar tycker. Detta helt enkelt av den enkla anledningen att vi inte anammat den judofierade anglo-amerikanska kulturen i lika stor utsträckning såsom exempelvis svensken eller dansken.
Citera
2010-08-19, 15:17
  #40
Medlem
chainmails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jok3r
Utan tvekan. De är en vidrig samling människor som i slutändan vill pracka på oss svenskhet.

Kommunism, kapitalism eller någon annan ism-ideologi har alltid i västvärldens fall, sina rötter i en liten grupp judar. Bolsjeviker, neo-konservativa och sionister tillhör en och samma sida av det judiska shekel-myntet. En invandrare kommer givetvis aldrig att ge upp sin kultur, tradition och identitet - oavsett vad en grupp svenskar tycker. Detta helt enkelt av den enkla anledningen att vi inte anammat den judofierade anglo-amerikanska kulturen i lika stor utsträckning såsom exempelvis svensken eller dansken.
Och just det du skriver här jok3r är mycket viktigt och det som paradoxalt nog kommer att bli vår räddning. Det blir nämligen mycket lättare att deportera icke assimilerade invandrare än assimilerade dito. När välfärdsstaten rämnar under det ständigt ökande trycket kommer svensken att börja tänka rationellt istället för emotionellt politiskt korrekt, nu står nämligen mer på spel än bara anseende. Dessutom behöver man ju inte rycka upp invandrarna med rötterna då de ej rotat sig, de känner helt enkelt ingen samhörighet/tillhörighet med Sverige.

Jag tror också att när det belysts vem som egentligen är ansvarig för den uppkomna situationen och i vilket syfte den uppkommit/framdrivits - då kommer situationen för judar i Sverige att dramatiskt försämras, kanske inte lika illa som om muslimer får driva på men illa nog...
Citera
2010-08-19, 15:55
  #41
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av UrbanWarfare
Tror dom flesta av oss skiter i Zlatan, skulle garva om han dog imorgon. Men kanske bättre han spelar fotboll än tigger i tunnelbanan.
Skita eller inte skita honom, han är Sveriges ansikte utåt och på god väg att bli den mest kände svensken någonsin.
Citera
2010-08-19, 16:51
  #42
Medlem
Diseaseds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Natural
Håller med om det där, jag skiter fullständigt om man är vit, svart eller brun, så länge man beter sig trevligt och respektfullt mot sina medmänniskor. (dvs har anammat svenska värderingar)

Det gör inte varelsen till svensk, på sin höjd kompatibel i ett svenskt samhälle.
Citera
2010-08-19, 16:58
  #43
Medlem
Mångkulturhelvetet kommer givetvis rasera sverige i allt snabbare takt. Inte ens de mest psykotiska ivrarna kommer kunna hävda dess förträfflighet när allt väl står i lågor.

Vem som är svensk och vem som inte är det är de etniskt svenska som avgör.
Inte någon överhet eller några politisktkorrekta.
Sverige har forntiden aldrig varit bajsbrunt och kommer i framtiden ej heller vara det. Vi lever i en sjuk mellanperiod som snart kommer rensas upp.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in