När jag brukar träna för att gå ned så mycket i vikt som möjligt så brukar jag träna både på gym och promenera mycket utomhus. Kosten är viktig men när många stollar sätter igång och tränar för att gå ned i vikt så "bantar" dem. Dom äter mycket mindre och knappt något alls. Dom svälter sig ned i vikt vilket är helt fel och fungerar inte bra alls.
Mitt tips till dig är att om du inte är ute efter en stor muskulös kropp så kan du träna på gym med enkla vikter, i maskiner och lösa vikter. Be dem om hjälp att göra ett schema som passar dig. Du kan t.ex. träna 4 dagar i veckan på gym och dela upp dom 4 dagar i muskelgrupper så att hela kroppen tränas på rätt sätt för att minska slitage av muskulaturen, vi säger att på måndag tränar du ben/axlar och på tisdag tränar du bröst/mage. Det var bara ett exempel på hur de kan se ut.
Dom dagar du inte tränar på gym så ska du vila men du kan ändå gå ut på en långpromenad varje morgon eller när du nu har tid i lagom takt så du känner att kroppen rör sig.
Sen under din träning för att gå ned i vikt så är kosten viktig. Du behöver nu inte leva på enbart tråkiga maträtter osv utan hålla dig till nyttiga goda saker men ibland så kan du ta en pizza för att ge dig själv lite beröm

. Du ska iaf alltid ha en fast tid för frukost, lunch, middag och kvällsmat. Kom igår att inte äta efter 19:00 på kvällen, minns inte exakt tiden men nånstans där iaf. Fasta måltider är iaf viktigt. Och det bästa av allt är att lägga ned allt som klassas som godis/snacks och dricka/alkohol undertiden du tränar dig smal på ett hälsosamt sätt. Man kan gå ned i vikt väldigt fort utan att äta tråkig mat så länge man äter 2 måltider med nyttig kost och dem andra halvnyttig mat. Det är väldigt viktigt att du får i dig rätt mängd vitaminer och mineraler under tiden och även Omega-3 är bra om du inte äter fisk mm.
Det är inte så krävande att gå ned i vikt, det är ganska enkelt bara man har viljan och det behöver inte vara så himla tråkigt heller. Och en pizza och en cola varannan månad skadar heller inte för kalorier i rätt mängd är också bra att få i sig. Så gå till ett bra gym, be dom hjälpa dig med ett schema för bra viktnedgång och säg till fall du inte vill bygga muskler så hjälper dom dig att ta fram lätta bra vikter som ger muskler men inte på samma sätt. Din kropp blir smidigare, och glöm inte att stretcha ordentligt.
Ni som har några åsikter på mitt inlägg, var vänligen att rätta och kom med mer förslag. Jag är inget proffs på långa vägar utan bidrog lite av hur jag gjorde och det funkade bra för mig.