Citat:
Ursprungligen postat av
Thurizas-09
Återigen uppvisar du bara upprepningar av historier som inte överensstämmer med överlevandes utsagor. Sjunkförloppet gick till så att först kom en plötslig kraftig krängning varefter fartyget sakta rätade upp sig för att sedermera sakta välta och sjunka.
Det rimmar väldigt illa med det scenario du uppmålar. I ett sådant scenario hade troligen ingen överlevt. Därutöver finns vittnesuppgifter om vatten på däck ett som kom med kraftigt tryck underifrån. Därav de proportionellt stort antal överlevande från hytterna på däck 1. De insåg helt enkelt tidigare än andra att något var fel. Observera att allt det var innan krängningen och slagsida överhuvudtaget.
Du tror tydligen, Dummerjöns, att jag skulle ställa mig på en tvållåda här i tråden och ge en komplett, uttömmande beskrivning av hur katastrofen enligt mig gått till. Nix! Jag förklarade helt enkelt varför det accepterade olycksförloppet
fungerar alldeles utmärkt och matchar de fakta vi känner till, och tog upp ett par punkter som alla vet att konspirationstänkarna brukar hänga upp sig på, t ex varför Estonia kantrade och sjönk när vissa andra färjor hade slagit runt och flutit upp och ner i flera timmar.
Olycksförloppet gick igenom några faser och jag har aldrig skrivit att fartyget t ex fick svår slagsida med en gång, på en minut efter att bogvisiret lossnade. Poängen är att det inte förekom någon rysk explosion i lasten eller något i den stilen, sedan kan man givetvis diskutera detaljerna, t ex hur snabbt befälet (som överlag dog i olyckan) insåg lägets allvar och huruvida de var berusade.
Jo, Estonia
var illa konstruerat för den uppgift det hade fått under Estline. Fram till 1993 hade fartyget bara gått på linjer där 90% av rutten är inomskärs och där det ldrig blir lika hårda, stora vågor som ute på Östersjön. När det utsattes för stormarna ute på öppet hav slets bogvisiret och dess fästen ner.