Citat:
Ursprungligen postat av förman
Jag ser ingen humor i dessa pedofilförsvarare som finns i tråden.
Jag är ingen pedofilförsvare, ett sak du anklagar mig och de som diskuterar om Qvick är skyldig till de 8 mord han dömdes för. Men som hovrätten gett resning i samtliga morddomar. Varför tro att hovrätten inte kan sitt arbete?
I alla mål dömdes Qvick till att sitta på Säter. Qvick sitter på Säter därför att man har domar från domstolarna som dömer honom till denna vård på rättspsyk. Domar som var verkställda.
Nu finns det inga lagakraftvunna domar kvar, så svara mig:
Med vilken rätt är Qvick inspärrad? Med vilken dom kan denna inlåsning vara grundad eller fortfarande vara verkställningsbar? Finns det en juridisk grund att behålla SB efter att domarna är upphävda?
Igen, jag önskar att alla pedofiler blir inlåsta, men efter att en domstol kommit fram till att det finns bevis på saken, och dömer till inlåsning på psyket eller fängelse.
En person som inte är dömd i domstol kan inte låsas in (trodde jag), eftersom det inte finns en laga kraftvunnen dom som är verkställningsbar. När Qvick fick resning är domarna inte längre giltiga = laga kraft vunna = ej verkställningsbara.
I min värld så kan SB packa sina prylar, gå till receptionen och be vakterna beställa en taxi. Eller ringa en anhörig som hämtar honom. Kan inte Säter visa att de har någon dom som ger dem rätt att hålla Qvick, blir saken intressant. Be en journalist vara på plats och syna korten.