Citat:
Ursprungligen postat av bagarn29
Varför tar det ca 2 dygn innan polisen tar in FS? Enl. några debattörer är han den förste som blir ,per automatik , misstänkt. Dessutom ska ju pappa ha påträffat honom i Källdalen.
Det är inte säkert att han befunnit sig i bostaden hela tiden från MJ:s försvinnande tills dess att polisen dyker upp och anhåller honom.
FS mobil var avstängd, ingen granne (vad jag vet) har observerat biltrafik från och till huset under denna tidpunkt och om han fraktat sig till fots borde det funnits fler observationer av honom.
Kanske följde han med hem till ngn som hälsade på honom med barn den 28/7?
Att mobilen är avstängd, och att han ej ringer upp anhöriga som han brukar då de lämnat mess, kan tyda på att han befinner sig ngnstans dit han inte vill bli spårad.
Att det tog ett tag innan de tog in FS beror kanske på att polisen inte visste vart han befann sig, och inte ville anhålla honom i hans frånvaro ifall han skulle sticka.
Vi vet inte var FS var ngnstans då polisen tog in honom på förhör.
MJ anmäldes saknad 2/8, den 4/8 inleddes en förundersökning om misstanke om mord och samma kväll anhölls FS.