2010-08-03, 20:40
  #1
Medlem
Fadingskys avatar
Jag har en gammal MacBook från början av 2007 som de senaste månaderna har börjat låta som en gräsklippare, jag antar att det är fläktarna som slår i varandra eller nåt. Då jag tog den till macoteket så fick jag bara som svar att det skulle kosta x-antal tusen kronor om jag ville ha den fixad vilket den ändå inte är värd så jag fortsatte att använda den trots oljudet.

Idag uppstod dock ett nytt problem; då den startar så lyser skärmen till sedan förblir den utan ljus, dvs både äpplet på baksidan av skärmen och själva skärmen är mörk. Nu låter däremot inte fläktarna längre, vad är felet nu?
Citera
2010-08-03, 20:48
  #2
Medlem
CaPtaiN-MiFFos avatar
Gå hit i stället och ställ din fråga.
http://www.99.se/powerbook-macbook-p...till-nu-6.html

Finns mycket kunskap där. Verkar dessutom som att du kan vara berörd av Apples förlängda garanti (4år) gällande skärm och grafikproblematik. Gäller åtminstonde Macbook pro.
__________________
Senast redigerad av CaPtaiN-MiFFo 2010-08-03 kl. 20:56.
Citera
2010-08-03, 21:06
  #3
Medlem
Fadingskys avatar
Det verkar som att jag inte kan posta något trots att jag just registrerade och aktiverade kontot på sidan.

Hmm, jag har en vit vanlig Macbook, en av den upplaga vars högra nedre kant alltid fick en liten spricka i sig.

Edit: testade en nollställning av SMC, belysningen verkar iaf fungera nu.
__________________
Senast redigerad av Fadingsky 2010-08-03 kl. 21:17.
Citera
2010-08-04, 11:56
  #4
Medlem
CaPtaiN-MiFFos avatar
Om du behöver rengöra datorn så finns det säkert hjälp här.

http://www.youtube.com/results?searc...n+macbook&aq=2
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in