Black Hawk Down korsat med Independence Day, kastrerat med en PG-13 rating? En sak är säker, jag tänker iaf inte bekosta någon biobiljett för kalaset. Premissen är intressant men då hollywood siktar på så bred publik som möjligt i dessa dagar så kommer det fallera helt katastrofalt. Man kan inte ge sig på att göra en godkänd "realistisk" krigsfilm utan blod och lemlästningar, det blir bara rumphugget och fel.
Jag kommer nog se den förr eller senare men i sådana fall med väldigt låga förväntningar på innehållet. Räknar helt med att dom försöker etablera karaktärerna i alldeles för lång tid av filmen och sen inte göra något intressant alls med det. Michelle Rodriguez kommer ha pilotbrillor, vara aggrobitchig och dö i tredje akten som hon alltid gör, alienvapnerna kommer vara totalt fantasilösa och man kommer få någon sorts klumpig scen där två av huvudkaraktärerna står och skriker om vad som är rätt/fel att göra för att vinna fighten.
Har nog mer förhoppningar om Asylum films version som nämnts i tråden. Några bekanta på andra sidan atlanten konstaterade att dom fann Battle
OF Los Angeles mycket mer givande än Battle: Los Angeles.