Citat:
Ursprungligen postat av Urgrund
Tjockt najs!
Finns det något speciellt "stråk" eller "område" man skall akta sig för?
Citat:
Ursprungligen postat av drickabira
Jag bor i Hagsätra. Jag går hem på nätterna efter en kväll ute. Å jag är tjej.
Har aldrig haft problem att gå hem. Har bott där i 4 år nu.
Det man ska passa sig för vad jag har hört. Det är på den sidan i Hagsätra som ligger mot Rågsved hållet. Åt andra hållet är ok.
Och jag som då bor _I_ själva dödsfarliga Rågsved, kan säga att det går utmärkt att röra sig fritt i, omkring och mellan dessa söderförorter. Självklart kan man råka ut för något om man har extrem otur - precis som överallt.
Har gått oräkneliga nätter mellan Rågsved och Hagsätra, och aldrig haft problem. Även bort mot Älvsjö på ensliga promenadstråk.
Det som är anledningen till att dessa ställen har dåligt rykte är att det finns mycket invandrare här. Jag bryr mig inte ett skit eftersom jag har mitt eget liv med vänner, familj, hund, jobb, plugg, kolonilott, fritidsintressen. Jag står inte och hänger i Rågsveds centrum på helgkvällar, därför störs jag inte ett enda dugg av vad som eventuellt försiggår där då.
Gillar man grönska är dessutom Hagsätra/Rågsved utmärkt eftersom det är de "södraste" förorterna på tunnelbanelinjerna, och tar man ett steg längre söderut så hamnar man i Huddinge som är fullt av skog.
Du drickabira, exakt vilka stråk menar du att man ska passa sig för? Var går gränsen liksom? Det är ju inte många meter mellan Rågsveds centrum och Hagsätra centrum. Så det måste röra sig om mycket små områden som enligt det du hört ska vara farliga.