2015-06-22, 15:04
  #1741
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
Nej, jag blir inte ledsen om ingen på flashen bryr sig om mig.
Ledsen blir jag när jag på Flashback möter folk som har din inställning till olika svåra samhällsfrågor.

Beklagar om jag hade fel om Thailands giftsprutor. Vad jag vet så var det så man för cirka 10 - 15 år sedan avrättade folk -inklusive utlänningar.
Det är ju rent fantastiskt om landet har gjort så enorma socio-juridiska framsteg, så att man insett att extremt hårda straff inte hjälper -eller vad tycker du?

(det fetade)
Utan att vara vapenmotståndare, tvärtom! -så kan ju jag bolla frågan tillbaka till dig och höra om du tror att t ex firmorna Colt, FN Herstal resp Ruger känner att de behöver ha några moraliska betänkligheter med hur deras produkter kanske orsakar div skador och även död på X antal människor?

Du behöver inte svara mig: Jag kan se att det enda vi kan bli eniga om, det är att vi är djupt oeniga och att vi inte kommer att ändra inställning -fast av helt olika skäl.
Kanske förstår du vad jag menar, men sannolikt inte.

Jodå jag förstår vad du menar problemet är mera att du tillhör den grupp människor som gjort Sverige vad det är idag med era samhällssociala experiment.

Problemet är att de firmor du tar upp tillverkar produkter som är lagliga att köpa under kontroll.
Narkotika är också lagligt att köpa under kontroll.
Sträng kontroll av tex vapen gör inte att folk inte blir mördade men nu pratar vi om en person som tillverkat narkotika olagligt och inte bryr sig vem han säljer till så länge han får betalt.

Det är en väsentlig skillnad att sälja en Colt till en medlem i en skytteklubb än att sälja den till en yrkeskriminell person (om vi ska hålla oss i Sverige).
Chansen är mycket större att den kriminella personen använder vapnet till att skada andra människor.
Risken ökar markant om samma person snedtänder på prylar han köpt av KE (Hygien var ju inte deras starka sida när man ser filmer från hans labb i Sverige, smutsig unken källarlokal).

Jag har aldrig hävdat att dödsstraff eller extremt hårda straff avskaffar brottslighet (se på USA), MEN jag är rätt säker på att det minskar brottslighet.
Om fängelser o straff i Swe skulle vara mera som i USA eller Thai är jag rätt säker på att vi skulle ha markant mindre brottslingar (enbart en spekulation).

Förstår DU nu hur jag tänker,men sannolikt inte.
__________________
Senast redigerad av Beatrix-Kiddo 2015-06-22 kl. 15:13.
Citera
2015-06-22, 17:10
  #1742
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Chryzaliz
Fram till den 11 December 2002 användes maskingevär vid avrättningarna.
Efter det så ändrade man till giftinjektioner och de första avrättningarna med gift skedde 12 December 2003 då 4 personer avrättades.
6 år senare, 24 Augusti 2009 avrättades ytterligare 2 dödsdömda med den metoden och sedan dess har inga avrättningar ägt rum.

Källa:
http://www.thaiprisonlife.com/execution-in-thailand/

Tack för hjälpen!

Jag noterar att jag inte bara låg rätt i mitt tidsspann vad gällde avrättningarna i Thailand, utan att också metoden med giftinjektioner var i bruk.

Eftersom jag av en annan skribent här i tråden framställdes som mindre kunnig, så ser jag ingen anledning att spilla delar av min lediga tid till att med denne diskutera div frågor vi inte lär bli ense om, men konstaterar att ett land som har dödsstraff som del i sin straffskala har målat in sig i ett hörn när man hycklande väljer att inte tillämpa det man som stat anser sig ha rätt att utföra: Att planerat ta en annan människas liv.

Allmän sakupplysning: Att Sverige idag ser ut som det gör, beror inte på mig. Jag har inte bedrivit några socio-ekonomiska experiment -om det var det som en annan skribent menade med tautologin "samhällssociala experiment". Blev litet oklart det där, om man säger så.
Citera
2015-06-22, 17:37
  #1743
Medlem
kastabollens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ofk
Cattas Bubbla's blogginlägg kom innan operation Robin FUP var släppt så det är tyvärr väldigt inaktuellt och saknar massvis med information. Men det är välskrivit och intressant.

Läs gärna min sammanfattning som jag skrev i posten nedan:

(FB) Thailand: 29 årig svensk bedrev knarkfabrik

Det är väl det närmsta du kommer sanningen utan att själv ha varit direkt involverad...
Föredömligt arbete av polisen. Nästan så att man återfår hoppet för mänskligheten. Otroligt att en diktatur som Thailand har ett överlägset rättsystem. Att det ska vara så jävla svårt att låsa in slöddret längre än några månader i Sverige är fan absurt.
Citera
2015-06-22, 23:00
  #1744
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kastabollen
Föredömligt arbete av polisen. Nästan så att man återfår hoppet för mänskligheten. Otroligt att en diktatur som Thailand har ett överlägset rättsystem. Att det ska vara så jävla svårt att låsa in slöddret längre än några månader i Sverige är fan absurt.

Nu är det ju egentligen Kim som är topic för tråden men eftersom han f n är "konsument" av det thailändska rättssystemet, så kan vi ju göra ett nedslag i det där överlägsna systemet du talar om.

Med tanke på de hårda straffen för narkotikabrott i just det landet, så är det ju konstigt att inte det visar sig genom att folk helt låter bli drogerna där, eller vad tycker du?

Jag drar slutsatsen att inte ens hot om mer än 40 års fängelse för några gram kokain/heroin tycks avskräcka folk från användning av sådana substanser där. Inte är det ett "överlägset rättssystem" -åtminstone inte vad gäller utfall i resultat om det är prevention man med sina hårda straff syftar till.
Det tror jag inte man tror. Man bryr sig inte.

Thailand: En nation bestående av leende folk, men med ett inhumant rättsväsende och i toppen sitter en patetisk kung man inte ens får dra på munnen åt -det kan kosta 15 år i fängelse..
Citera
2015-06-22, 23:06
  #1745
Medlem
Antevantes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
Kanske var jag otydlig/ofullständig i vad jag skrev?
För mig är det oacceptabelt med brottsprovokation öht och det är en fråga som definitivt kan dryftas, men kanske blir alltför offT att ta den här i tråden där ämnet är Kim.

Hur som bör väl ingen nation medverka till att rigga en fälla som för en person rätt in i döden?
Enda "fördelen" med en sådan operation jämfört med att utföra ett 'wet job' i tysthet är väl att en skådeprocess i domstol skulle kunna tänkas ha den dubbla effekten att både visa en regerings handlingskraft och avskräcka andra från att befatta sig med droger.
Ruttet gjort! -om du frågar mig.
Nej då! Du var tydlig nog och jag gissar att även jag var det!
Citera
2015-09-08, 07:36
  #1746
Medlem
Kill bills avatar
Verkar som att Kim är bortglömd av alla. Hur många år har han kvar, i fängelset eller i livet?
Citera
2015-09-08, 08:42
  #1747
Medlem
Baertlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kill bill
Verkar som att Kim är bortglömd av alla. Hur många år har han kvar, i fängelset eller i livet?

Vilken Kim? *bortglömd*
Citera
2015-11-09, 23:29
  #1748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kill bill
Verkar som att Kim är bortglömd av alla. Hur många år har han kvar, i fängelset eller i livet?
Många år kvar...



http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2010-50139

Är detta fel?
Citera
2015-11-10, 22:49
  #1749
Medlem
Kill bills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tellusstar
Många år kvar...



http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2010-50139

Är detta fel?

Rätt
Citera
2015-11-11, 03:08
  #1750
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tellusstar
Många år kvar...



http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2010-50139

Är detta fel?

Det är korrekt.

Kim åkte dit 2006 och blev senare dömd till 3,5 års fängelse för grovt dopningsbrott och grovt vapenbrott. Första razzian hos Vikingstore. Dopningsmedel och ett par AK-47 Kalashnikovs mm i beslag. Kim var på fri fot efter domen men inställde sig aldrig i fängelse på utsatt datum. Därav efterlysningen på interpols hemsida.

http://www.dn.se/sthlm/fabrik-for-do...medel-sprangd/
Citera
2016-03-26, 23:48
  #1751
Medlem
Hur går det här för mr kim? Är nåt på G för förflyttning till svensk anstalt? Inte mkt action på sidan...

Må säga att detta är en stark herre som klara det helvete ett thai fängelse har att erbjuda.
Citera
2016-03-27, 22:47
  #1752
Medlem
Novus4212s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gunvald007
Hur går det här för mr kim? Är nåt på G för förflyttning till svensk anstalt? Inte mkt action på sidan...

Må säga att detta är en stark herre som klara det helvete ett thai fängelse har att erbjuda.

Thaiarna brukar vilja att man sitter av 4-8 år innan ev. överflyttning sker till Sverige.
__________________
Senast redigerad av Novus4212 2016-03-27 kl. 22:50. Anledning: Justerade antalet år
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in