Vet inte om den här borde ligga här, eller i något annat fora, men en mod får väl flytta.
Jag har två stycken Gavin Degraw-skivor (inköpte helt lagligt) som jag vill föra över till iTunes för att på så sätt få över dem till telefonen. Problemet är att så fort jag sätter i skivorna så spottas de ut av datorn lika snabbt (Macbook).
Det känns lite väl kukigt att behöva ladda hem skivor jag faktiskt har köpt. Finns det något knep att komma runt spärren eller finns det något program jag kan ladda hem? Eller måste jag tanka hem skivorna?
Du kan väl knäcka skyddet på skivorna, men varför inte bara tanka hem musiken? Eller är du rädd för att bli träffad av blixten varje gång du går ut också?
Har absolut inget problem med att tanka hem musiken, men det känns som att jag ska kunna föra över dem till min iPhone på lagligt vis när jag faktiskt har köpt musiken.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!