Letat som en galning efter böcker med (post-apocalypse)-tema. Typ efter kränvapenkriget, efter kemkriget, efter biokriget. Har blivit som förälskad i sånna berättelser efter att ha läst Richard Matheson - I am Legend, som är en av de bästa böcker jag läst med just det temat.
Om nån har nån bok att rekommendera, som har det temat så skriv! Det ska vara inom Science-fiction och ju mindre människor ju bättre. Handlingen ska helst vara nått i stil med "slåss för sin överlevnad" men alla rekommendationer är egentligen välkommna
Finns en bok som nån kvinnlig svensk författare skrivit, som handlar om hur det blir efter att ett av de svenska kärnkraftverken exploderat. Rätt bra faktiskt. Tyvärr minns jag inte vad den heter. Nån annan kanske vet? Skulle faktiskt vilja läsa den igen.
Finns en bok som nån kvinnlig svensk författare skrivit, som handlar om hur det blir efter att ett av de svenska kärnkraftverken exploderat. Rätt bra faktiskt. Tyvärr minns jag inte vad den heter. Nån annan kanske vet? Skulle faktiskt vilja läsa den igen.
"Evakueringen" av Sune Karlsson. Är visserligen mer av psykologisk natur och inte handgripligen om en katastrof. En man vaknar en morgon och upptäcker att han är ensam i hela världen. Då det är en gammal Bra Böcker-bok finns den i varenda antikvariat för en tia eller så.
Jag har gått igenom en del av mina sf-böcker och har funnit ytterligare ett par förslag (inte enbart efter-katastrofenromaner):
Dénis Lindbohm - Eden utan Adam.
Tommy Lann återvände från stjärnorna till Jorden efter en resa som hade varat i många tusen år. I nedfruset tillstånd hade han stormat fram genom ljusårens avgrund och nu hade han äntligen återvänt hem.
Men var detta verkligen Jorden?
De gamla städerna var borta, knappt minnet av dem fanns kvar. Och ännu värre: Det fanns inte en levande man på hela planeten. Hela mänskligheten bestod av kvinnor, som förökade sig med konstgjord befruktning. Tommy Lann betraktades som ett monstrum, ett missfoster som behövde medicinsk vård.
Vad hade hänt? Och hur länge hade han egentligen varit borta?
Denis Lindbohm - Domedagens skymning.
Kanske innebär atomkriget inte mänsklighetens undergång. Men det är undergången för den värld och den civilisation som är vår.
Lindbohm målar upp den framtid som kan bli vår om den slutgiltiga katastrofen skulle bli verklighet. I en dödssargad värld kämpar de sista människospillrorna för att överleva - och i några fall också för att hålla fast vid drömmen om ett bättre liv och en mera människovärdig existens.
Fritz Leiber - Du är ensam (You're all alone).
Hur överlever man i en värld av enbart fiender, en värld där ingen annan människa kanske ens är - människa?
Det är åtminstone den fråga som Carr MacKay ställer sig. Alla omkring honom bevakade honom. Alla saboterade honom. Och världen var plötsligt en labyrint av oförklarliga men hotfulla händelser.
Om nu verkligheten var sådan han uppfattade den.
Brian Aldiss - Hothouse (sv. titel Drivhuset).
The Sun is going Nova...and in the boughs of the huge banyan tree which covers one face of the globe, millions of years hence, the last remnants of humanity battle for survival with the carnivorous plants and the grotesque insect life. (Winner of the Hugo Award.)
Brian Aldiss - Gråskägg (Greybeard).
Det är efter den stora katastrofen, i en framtid där människosläktet tycks dömt till undergång. Naturen tränger på nytt fram över städer och odlingar kring de små samhällen där de sista människorna lever ett hopplöst och ofruktbart liv. Genom den vildmark som varit England färdas Gråskägg och hans hustru Martha på jakt efter en strimma av ljus för mänskligheten. Det de finner är mycket olikt vad de hoppats på.
William F. Nolan - Logan's world.
The last battle burned the planet to a charred husk, leaving only a few scattered tribes struggling desperately to survive...like the corps of elite killers who served the old dictatorship...or the sadistic bands of motorcycle hoods, prowling the ruins for victims...or the slavers, mutants and madmen preying on those who still hoped to rebuild the future...and a brave few like Logan and his family - the hunted refugees in a world of vicious predators.
Wilson Tucker - Den långa tystnaden (The long loud silence)
Boken berättar om vad som händer när den östra tredjedelen av Förenta Staterna efter ett bakteriologiskt krig försätts i karantän. Romanen följer en av de överlevande, Russell Gary, på hans färd mot ingenstans genom en död värld och bland dömda människor.
Kate Wilhelm - Där fåglar en gång sjöng (Where late the sweet birds sang).
Boken skildrar den katastrof som i en snar framtid hotar att utplåna mänskligheten, och berättar om hur några av oss trots allt överlever och ställer frågan om de som överlevt verkligen är människor. (Har vunnit både Hugo- och Nebulapriset.)
Vonda N. McIntyre - Om gräs och dis och sand (Dreamsnake).
Det är en roman från framtiden, men inte om framtiden. Den berättar istället om en värld som är enklare, mera primitiv men också mera mänsklig än vår egen - om en ung kvinnlig läkares odyssé genom en karg och fordrande verklighet.
(Belönad med både Hugo- och Nebulapriset)
Brian Aldiss - Frankenstein i frihet (Frankenstein unbound).
"Den katastrofsituation som romanen öppnar med är i sin totala och ohejdbara framfart sådan, att våra vanliga katastroffilmer verkar barnsliga. Men det är också tack vare katastrofen som bokens huvudperson kan få chansen att träffa personer från verkliga livet som poeterna Byron och Shelley och ingen mindre än den artonåriga Mary Shelley själv, hon som just var i färd med att skriva sin roman om den diaboliske doktor Frankenstein och hans monster."