Citat:
Ursprungligen postat av Jagharloggatin
1. Inte tar reda på saker innan du går in i butiken. Du ställer uppenbara frågor till personalen, som t.ex. "Går den här TVn att titta på tv med" eller "Har telefonen SMS-funktion?".
Det finns butiker som funkar som så att kunden ska kunna allt och bara gå och plocka varan för att sedan betala. Netonnet lagershop, webhallen butiker, etc. Andra butiker överlever just på grund av att vissa behöver få sådana "dumma" frågor besvarade. Sedan brukar försäljarna inte kunna svara på mer djupgående saker så frågan är vad du tycker är en fråga som du ska svara på.
Citat:
2. Du är inte insatt i hur det fungerar pengamässigt, och förmodligen skolkade på mattelektionerna. Du tror att butiken VILL att du ska handla till varje pris. Det är fel! Du försöker pruta och tycker att butiken är snåla som inte går med på din dåliga ekonomi. En tv som kostar 10 000 kan butiken tjäna 500 kr på. Och det försöker du pruta bort och blir förbannad när butiken säger nej.
Och du är inte insatt i affärsverksamhet. Om nu kunderna inte är villiga att betala det priset som krävs för att få allt att gå runt är det ett tecken på en dålig affärsverksamhet. Många hemelektronikaffärer går i förlust, så det är kanske dags att lägga ner?
Citat:
3. Du tror att du kan något, och vägrar förstå att du KAN ha fel. Det är "aldrig du" som har "gjort fel".
Svenska kunder är oftast mycket kunniga. Läste en artikel om det för ett tag sedan.
Citat:
4. Säljarens uppgift är att sälja den sämsta produkten med högst vinst till dig. Inte något annat! Det är inte gratis att prata med en säljare. Gör jobbet själv istället och få tag på bra produkter!
En bra säljare vill göra så många affärer med kunden så möjligt, det gör man inte om kunden känner sig lurad, för om du säljer dem skit till överpris kan du räkna med att de känner sig lurade.
Citat:
5. Butik ÄR INTE SAMMA SAK som teknisk support. Du kan inte alltid få hjälp med dina fucking problem i butik.
Vilket är varför man refererar kunder med problem till support.
Citat:
DET VIKTIGASTE!!!!
- Du är också väldigt ofta ful, luktar illa och förvånasvärt ofta utvecklingsstörd. Det gör dig också extra jobbig att ha att göra med.
Du har en liten penis.