Flashback bygger pepparkakshus!
2010-07-04, 18:21
  #1
Medlem
På min laptop tar det jättelänge att ladda videor på Youtube och andra videosajter. Det går till så att datorn "läser in" videorna upp till en minut och när de börjar spela upp så går det snabbt att spola så långt som videon har hunnit ladda fram under inläsningen.

Om jag vet att jag faktiskt ska se en hel video från början till slut är det förstås inga problem, men om jag vill spola i en video för att se om det är en intressant filmsnutt blir det otroligt jobbigt att varje gång sitta och vänta upp till en minut för att se om det finns något intressant i filmen..

Vet någon vad det beror på? Det är samma problem i alla webbläsare så det måste väl bero på datorn? Hur fixar jag det?
Min stationära dator beter sig inte på det här sättet och jag har aldrig använt en dator som funkat så heller. Datorn är en HP Pavilion med Windows 7 ifall det är till någon hjälp.
2010-07-04, 22:09
  #2
Medlem
hasenfrasens avatar
http://www.google.com/search?q=segt+youtube+site:flashback.org
2010-07-04, 23:13
  #3
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hasenfrasen
http://www.google.com/search?q=segt+youtube+site:flashback.org

Tycker denna sammanfattning skvrallrar fram orsaken till en tråd låst.

//Mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in