Snart dags för andra omgången.
Jag nämnde i min inför rapport att Lopez, efter tolv säsonger i Cagliari, inte fick förnyat kontrakt och att det nu innebar att Cagliari nu inte har några spelare från Uruguay. Men trots erbjudanden om kontrakt med flera lag i Uruguay så väljer han att stanna på Sardinien. Jag ser fram emot att han kommer att spela en roll i klubben.
En annan trotjänare är kapten Conti, som spelat i Cagliari sedan 1999. 296 matcher och 29 mål. Anledningen till att jag nämner antalet mål är att det är lite kul att han gjort mål mot Roma de två senaste säsongerna. Förra årets match ledde Roma med 0-2 efter 90 minuter, men två härliga mål på övertid där Conti gjorde det sista återställde ordningen.Han gör livet svårt för sin pappa.
Jag har rabblat Cagliaris statistik mot Roma tidigare (då några romanisti påpekade den lätta inledningen av säsongen), så jag påminner bara lite kort att senaste gången Roma vann på Sardinien var 1995.