Citat:
Ursprungligen postat av
zach
…
Cagliari må ha haft "lätt" mot oss, men trots att ni har en egen Daniele värd att nämna så är ni ungefär som jämförelsen Francesco-Luigi, ni är helt enkelt sämre.
…
Vill bara kort kommentera
zachs något provocerande inlägg, förmodligen skrivet i eufori och under förklarlig beundran av
Totti. En man som det är genuint svårt att tycka illa om. Som vänder sina kritiker till sin fördel , då han ger ut böcker där man driver med hans påstådda dumhet och skänker vinsten till välgörenhet.
Han är inte bara kapten sedan han var 21 år utan han briljerar och skapar. Fullständigt unik. Han är Roma!
En man som kan jämföras med Baresi, Maldini, Del Piero osv när det gäller hans status som bandiera. Men som kan rankas högre eftersom han inte tillhört en klubb som tagit en massa titlar. Och han stannade trots att han blev erbjuden möjligheten hos större klubbar. Det är stort!
Gigi Riva.
Växte upp under fattiga förhållanden. Närmast svält. Arbetade hos kyrkan som barn. Blev erbjuden att spela boll hos Cagliari. Långt borta, på en efterbliven ö. En klubb som aldrig spelat i Serie A. För upp dem till Serie A. Etablerar dem i Serie A. Och gör dem till mästare. Första klubben geografiskt under Rom som erövrade lo Scudetto.
Många i Italien visste inget om ön innan detta. Och Sardinien fick en stolthet som fortfarande lever kvar. Man tog steget…
Ett landslag som bara gjort fiasko efter andra världskriget, gör han till europeiska mästare och tar dem till final i VM. Har fortfarande rekordet angående gjorda mål i gli Azzurri. 42 matcher och 35 mål. (Pippo 57 matcher 25 mål, Del Piero 91 27, Baggio 56 27, osv). Och man spelade fan inga vänskapsmatcher. Och gjorde inte fler mål då, tvärtom.
Alla ville ha honom. Och erbjöd stora pengar. Han vägrade lämna klubben och landet som gett honom möjligheten. En gigant huggen ur granit. Och som skänkte skönhet, glädje och stolthet. Passade landskapet utmärkt.
Bröt båda benen med några års mellanrum. Förstörde hans karriär. Men det var hårt på den tiden. Annars hade han hjälpt lagen till fler titlar.
Att låta ett påstående att Totti är större än Gigi Riva stå obesvarat är fel. Men det tror jag att vi vet…
*
Viwil002:s strålande inlägg hoppas jag kunna återvända till.
*
Juventus svek för tredje omgången i rad... Visst straff mot sig, Vidal fick ingen och Chiellini fick ett osedvanligt billigt rött. Men nog borde man få åtminstone en poäng borta mot Real Madrid även om man spelar halva matchen med en man mindre? Besvikelse.
De kan ha trollat bort sig helt i onödan. Alla andra lag levererar, även om Lazio har svårt att trycka in den utan Klose.