Hej, då jag är en såkallad stekare och livsnjutare har jag aldrig tidigare ätit kött som varit fryst, men idag när jag besökte min kära vän Victoria såg jag att hon hade fryst två av mina flugfiskefångade laxbitar i filéform. Imorgon runt kl 14.00 ska jag grilla dessa två laxbitar och jag undrar om jag bör lägga dem i kylen eller på diskbänken? Hur snabbt tinar dem?
Svårt att säga exakt tid då det finns många variabler, såsom:
- Storlek på köttbiten
- Densitet på köttbiten
- Temperatur i frysen, kylskåpet och på diskbänken
- Luftfuktighet
- Tjocklek på påsen
- Skugga / Sol
Släng ut dom på diskbänken och sen när du vaknar in i kylen, kan väl inte tänka mig att detta skulle vara något som skadar köttet på något vis eftersom det endast är 12h det handlar om. Endast teorier, låter någon upptiningsexpert svara mer korrekt på din frågeställning.
Jag är inte överklass. Anser du att fisk inte är kött? Du kanske menar att lax är en typ av grönsak?
lax är varken kött eller grönsak enligt mitt förmenande; lax är fisk. men givetvis står det dig fritt att beteckna det hur du vill, jag trodde bara att jag lärt mig något nytt om seder och bruk bland sveriges finare skikt. så alltså icke.
Ta fram dom 2 timmar innan du ska ha dom imorn, lägg in dom i varsin/samma plastpåse (antar att ni stekare också har fryspåsar, annars funkar nog de guldpläterade lika bra.) Fyll din finaste kristallskål med varmt vatten från någon dyr söderhavs ö. lägg ner dina fina laxbitar och låt dom tina, när vattnet är kallt, rinse repeat. Eller så ber du bara butlern James göra det. Skål påre.
Lägg dem i en plastpåse och ner i en gryta/skål och häll på varmt kranvatten. Chock tining gör proceduren ett par gånger och de är tinade på en 10-15 minuter.