Flashback bygger pepparkakshus!
2010-06-22, 21:58
  #1
Medlem
hej nu är de så att jag nys bytte från vista till windows 7 och när jag försökte se om det fanns nåt nytt hittade jag taligenkänning (vet nu att det fanns till vista också). problemet är att man måste ha systemet på engelska då. jag läste nåt om LIP så att man fritt skulle kunna ändra från ett språk till ett annat. är det så??? var får man tag på det??? länken i hjälp och support skickade mig till microsoft men där blev det nåt fel och den dirigerar om mig till bing (sökmotorn).

vet nån hur man gör så vore jag tacksam (det är till engelska jag vill ändra det då så ni vet). eller om ni vet nåt annat program som tillåter röstsyrning (som är grattis) så funkar det också.
__________________
Senast redigerad av Gamewolf3000 2010-06-22 kl. 22:39.
Citera
2010-06-23, 06:28
  #2
Medlem
[Strange Days]s avatar
Den kanske viktigaste frågan är vilken version av Windows 7 du kör.
Citera
2010-06-23, 12:14
  #3
Medlem
jag använder windows 7 home premium
Citera
2010-06-23, 13:20
  #4
Medlem
[Strange Days]s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gamewolf3000
jag använder windows 7 home premium

Då är det tyvärr kört med LIP/MUI packs:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart

LIP/ MUI-packs stöds bara av Enterprise-, och Ultimate-versionerna.
Citera
2010-06-23, 15:07
  #5
Medlem
vad jag hittat så ska lip funka på alla utgåvor men strunt samma för det verkar ändå inte finnas på engelska (och jag fattar inte tillräckligt med spanska för att använda det heller). är det nånsom vet om det finns nåt sånt här röststyrnings program som man kan ladda ner då??? de jag hitttade verkade så invecklade.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in