Citat:
Ursprungligen postat av
Caribe
Ditt påstående är alltså att palestinierna fått en bra och rättvis deal men att de är så irationella att de hellre lever under ockupation och apartheid? Så låg syn på palestinier är inget annat än rasism.
Det palestinier har erbjudits är bantustan-lösningen. Alltså apartheid.
Med tanke på att palestinierna är dom som attackerat, terroriserat och rent allmänt varit den hotfulla parten så har dom fått väldigt goda möjligheter som dom tackat nej till.
Det gäller att spela dom kort man har. Som du säkert märkt lever vi i en föränderlig värld och Palestina hade kunnat få fördelar med tiden om dom valt fred. Nu vet vi alla att det inte är något alternativ för militanta islamister och stora delar av det stöd folket åtnjöt förr har tvingats backa efter återkommande våldsamheter initierade av just.. Palestina.
Det har inget med rasism att göra, det är snarare så att religiösa regler och vidskepelse har tvingat in folket i den självutplånande fållan.
Tyvärr, för palestiniernas skull, finns det väldigt få som stödjer liknande utveckling eller sörjer att den förpassas till historien.
Visst terror-regimer som Iran och olika islamistiska grupperingar i några andra länder, socialdemokraterna lite halvt om halvt och Vänsterpartiet såklart.. men det finns ingen värdslig övertygelse om att Palestina gör rätt och är skyddsvärt.
Det hela är väldigt enkelt