Ronald Reagan avskedade 11.345 flygledare som genomförde en olaglig strejk 1981. Han passade även på att förbjuda dem att någonsin arbeta som flygledare i USA igen.
Strejken bröt mot en lag och de strejkande ombads återvända till sina arbeten. Endast 10% gjorde så. De blev då informerade om att återvända till sina arbeten eller förlora jobben. När detta hot inte togs på allvar genomförde Reagan det.
(Källa:
Wikipedia )
Gällande ditt agerande så är det inte ekonomiskt rationellt MrOaiki. Om du står som företagsledare med 20.000 anställda och tillräckligt på fickan för att leva gott resten av livet
kan du absolut bestämma dig för att stänga ned verksamheten. However så är det högst sannolikt ekonomiskt irrationellt att agera så, då en nedstängning innebär ett avbrutet kassaflöde, alltså ingen framtida inkomst. Att fortsätta driva företaget innebär att du får bita ihop och eventuellt gå med på ett par krav som är "felaktiga", men att du fortsätter dra in pengar.
Många företagsledare arbetar inte för sin egen överlevnad, eller för att få tillräckligt med pengar till att försörja familjen. De har de redan. De arbetar därför att de brinner för det de byggt upp, och vill bygga det vidare.