Efter att flera av mina program slutade fungera pga av nåt CHKDSK problem(?) så bestämmde jag mig för att formatera om datorn med en gammal W7 dvd skiva.
Problemet jag stöter på är att mitt under installationen så slocknar skärmen men man hör att datorn fortfarande är på. Om man låter datorn vila en stund så kommer man längre i installationen. Igår kväll lyckades jag slutföra hela installationen men när den bad mig att starta om datorn så dör skärmen när man kommer in.
Jag googlade på CHKDSK och det är tydligen nåt hårddiskproblem. Jag misstänkte att min dator hade virus innan jag formaterade men det är kanske hårdvaruproblem som drabbar mig
CHKDSK = Check disk. Det är en inbyggd funktion i windows som går igenom alla kluster på hårddisken och reparerar / flyttar på information om den är skadad.
Ditt problem låter som om hårddisken håller på rasa samman så jag skulle nog ta det lite lungt med att ha viktiga filer på den.
Hmm okej om jag ska vara ärlig så bryr jag mig inte riktigt om hårddiskens innehåll :P vill bara få igång burken igen.. Just nu kommer jag inte ens in i windows