Citat:
Ursprungligen postat av MRZnr1
Jag vet att A600an hade stora problem med A500 spelen. Tror A500+ är en A500, men med mer minne och kanske hdisk. Hade du frågat för 5 år sedan hade jag kunnat det där väldigt bra. Tror dock google ger dig svaret. : )
njee jag är rätt kass på att googla fram nåt vettigt på det här. fick upp wikilänken, men jag har också för mig att en 500+ har typ 1 meg minne som standard samt nåt som heter EOS. Så gott som en uppgraderad 500? Därför är jag inte så säker på att den skulle ha några större problem med de gamla spelen, men nu fick jag ju läsa detta (sv wikipedia):
Citat:
1991 kom Amiga 500 plus (A500+), en A500 med 1 MiByte RAM och AmigaOS 2.0 (även i ROM-chip). Modellen såldes dåligt på grund av problem med bakåtkompatibilitet med äldre spel/programvara. A500+ försvann efter knappt ett år. I Sverige fanns ett tag samtidigt A500, A500+ och A600 tillgängliga för försäljning. Även Amiga 3000 lanserades detta år. Detta var en skrivbordsdator baserad på Motorolas CPU 68030 (16 MHz eller 25 MHz) och SCSI-hårddisk. Den var dyrare än de tidigare modellerna (30 000 till 35 000 SEK) och var avsedd för professionella användare.
Men tack för svaret ändå
Aha, jaså. Går det kanske nedgradera en amiga till kickstart 1.gammal? Fast då är jag ju där igen - börja pilla med en massa skit.
Nä får nog bli en vanlig 500 då. Tack ska du ha!