Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Varför kan du inte komma åt aktivitetshanteraren?
Citat:
Ursprungligen postat av X_surfer
Det där kan hända om t ex en mjukvarubrandvägg frågar om spelet ifråga får komma åt internet, i vissa fall hamnar dialogrutan "bakom" spelet och eftersom brandväggen har fryst spelet medans den väntar på svar, så kan du inte komma ur fullskärmsläget genom att trycka ALT + ENTER heller t ex.
Har bland annat hänt mig med äldre versioner av F-secure Antivirus Client Security
Jag var lite otydlig i trådstarten men precis så är det, när jag försöker minimera spelet genom ALT+TAB eller få upp aktivitetshanteraren så stängs ljudet från spelet av och jag kan ibland se muspekaren om den råkar hamna vid kanterna av något fönster jag har i bakgrunden, själva Windows har alltså inte fryst, men allt jag ser är spelet.
Citat:
Ursprungligen postat av X_surfer
Ett par tips till TS:
- Kolla om spelet, finns med över tillåtna applikationer i din brandvägg
- Har du ett tangentbord med sleep tangent så prova att trycka på sleep tangenten nästa gång det händer, med lite tur går går systemet ner i energisparläge och när du sen väcker det är spelet minimerat (Har funkat för mig ett flertal gånger när jag körde XP)
- Vet även att nån på flashback eller om det var sweclockers gjorde ett program för just det ändamålet, sök
Brandväggen var visst inte ens på, så den kan inte ha varit problemet...
Men det andra ska jag testa nästa gång, tack för tipset.
Något jag funderar över är vilken verkan spelets ålder och kompatibilitetsläge det spelas i har på det här.
Jag var tvungen att starta setup-filen i kompabilitetsläge för Windows 98 för att det skulle fungera men spelet i sig vill inte fungera alls (laddar ej sparfiler) i kompabilitetsläge för Windows 98, så det startar jag utan någon särskild inställning.
Finns det kanske något jag kan göra åt det för att få spelet att flyta på bättre?