Jag hade en halv gullök i en plastpåse i skafferiet i ett par veckor och tänkte att den skulle hålla. Dessvärre hade den möglat utav bara helvete när jag imorse tog fram den.
Hur ska man förvara en halv gullök på bästa sätt och hur länge kan man ha den innan den blir dålig?
Och hur länge "håller" oskalad gullök som man köpt i matvarubutiken?
Halva lökar skall du ha i kylskåpet med snittsidan nedåt mot en tallrik. Hela oskalade lökar kan du ha i en skål i rumstemperatur framme i köket som dekoration.
undvik att utsätta löken för syre och solljus. Lägg den i en påse och sug ut all luft och förvara svalt och mörkt. en halv lök blir rätt tråkig på bara någon timme om den får ligga framme.
Min erfarenhet är att gul lök håller sig max tre dagar i kylen när dom är uppsnittade. Och redan då har dom tappat massa smak. Nu för tiden slänger jag alltid lök som blir över. Det är ändå så pass billig vara.
Min erfarenhet är att gul lök håller sig max tre dagar i kylen när dom är uppsnittade. Och redan då har dom tappat massa smak. Nu för tiden slänger jag alltid lök som blir över. Det är ändå så pass billig vara.
inhandlade faktiskt lök från nya zealand i dagarna i en svensk matvarubutik till priset 16.90kr/kg. det tycker iaf jag är rätt så dyrt för lök.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!