På Expressens framsida står det att Knugen hyllar Saudi Arabiens diktatur. Någon som läst?
Här hittade jag lite.
http://www.expressen.se/nyheter/1.2579446/kungen-hyllar-saudiarabiens-diktator
Knugen iväg och delar ut en scoutmedalj. Tramsnivån har hackat sig ytterligare ett snäpp upp i knugahuset. Om Sverige nu ska skicka dit någon diplomatisk delegation, vilket jag absolut tycker vi ska göra, ser vi här problemet med att skicka en lallande idiot. Han varken kan eller får begripa särskilt mycket av det han är satt till att göra, och då kan det inte heller bli några rimliga resultat. Antingen medaljutdelning, kritik på säljaktsnivå med påföljande diplomatiska problem. Jag är inte idol till Carl Bildt, men nog skulle det hör besöket ha blivit både seriösare och mer värdigt än att skicka dit vår Hovnarr?
Apropå frågan om det är rimligt att Knugen åker dit.
"– Kungen har inte egna diplomatiska förbindelser. Han har samma förbindelser som Sveriges regering bestämmer och Sverige har diplomatiska förbindelser med Saudiarabien, säger Bertil Ternert."
Till skillnad från när han åkte till Brunei och ställde till med skandal. Det var en privatresa.
Några skarpa kommentarer till artikeln noterar det orimliga i att regeringen hanterar scouteriet. Alldeles oavsett Ternerts hysteriska försäkringar. Eller sitter Reinfeldt och Bildt och funderar på den saudiske knugen ska få Gröngölingsmedaljen av åttonde storleken, eller om han ska få nöja sig med femte för han är diktator?