2011-06-24, 09:07
  #6937
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JagHarEnLiten
Timmarna innan Det i varje fall påstås att polisen hittat och möjligen har komprometterande bild på Knugen i förvar, så gick Ternert ut och påstod att Knullkungen tröttnat på Marcovic och hans "bildhot". Vad var det som skrevs egentligen? Ska jag behöva gå till ett bibliotek och leta rätt på lösnumret om det nu stod något intressant?
Från KB (hyllan för Ekonomi och näringsväsen)
Citera
2011-06-24, 09:22
  #6938
Medlem
Uttalande från Bertil Ternert timmarna innan det uppdagas att Rikskriminalpolisen har anträffat porrbilder på Kalle Anka:

- Nu får det vara nog. I början uppfattade vi att nyhetsredaktioner hade tillgång och kunskaper om det här. Nu har vi insett att det inte är någon som har bilder.

Jag trodde att Ternert var duktigare än så här vad gäller desinformationshantering. Det blir ju så genomskinligt och penibelt, inte minst för Kalle Anka & hans vänner.
Citera
2011-06-24, 09:55
  #6939
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JagHarEnLiten
Njae, om man ska vara sådär småaktig, så kan väl några landskap sägas vara okej?

För blodbadet kanske, men resten av deras ockupationstid aka Kalmarunionen då?

När det gäller deras privatekonomi anser jag att de borde sprida sina risker lite mer. Varför inte gå in i något onoterat bolag och kanske se sina investeringar 10 - 100 faldigas på några månader? Varför har de inte gått in i något utländskt bolag?

Kungen gillar ju AIK, varför har han inte aktier i det bolaget?
Citera
2011-06-24, 10:46
  #6940
Medlem
Kungen gör tydligen vissa omdispositioner ibland.
Citera
2011-06-24, 11:13
  #6941
Medlem
fredrikdenstores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Om polisen verkligen har kommit över någon av bilderna så lär vi få se den publicerad ganska snart.
Finns det någon stor polisutredning under de senaste åren där hemlig information inte har läckt ut från polisen?
Nu finns det ännu större anledning för kungen att oroa sig.
Japp, snart kanske vi får se både ståndare och pistiller.
Citera
2011-06-24, 12:10
  #6942
Medlem
fredrikdenstores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adjudant
Där fick användare Kristibrud delvis svar på sin fråga från lite tidigare i tråden. Enbart aktieinnehav:

Knugen: 105,3 milj
Hakan: 15,1 milj
Ciggen: 12,9 milj
Gaffeln: 12,6 milj

De ingifta (Jokern och Njuren): 0
Och sen gnäller Hovnarren om att ap-anaget är för lågt! Fan han skulle inte ha ett rött öre dan fan. Dom är ju som hamstrar.
Citera
2011-06-24, 15:39
  #6943
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrsMagoo
Det är inte sant att enbart Schein granskar det här, vindarna som blåser är nog många dessutom är det bra att någon vågar bemöta skitskriverierna om kungen .
Är det verkligen någon som inbillar sig att allt ska passera och man gnider sina händer på att folk köper allt dom hör och sen skiter i var det kom ifrån.
Då har man nog underskattat att det finns människor av egen fri vilja ej anställd av någon eller i någon annans ärende än sitt eget.
Schein verkar tycka att pressetik går före kungaboksförfattarna och slaskpatrasket som kallar sig journalister efter en kurs på någon herrgård i alla fall.
Lögnare ska synas det är bara bra.
Och vem vet vad som kommer fram från Schein hållet kanske rena rama skandalerna.
Kör på Schein jobba på bara.







Ja är väldigt tacksam för att den här typen av research finns.
Och den som nystar den finner. Än är nog inte sista ordet sagt om kungen eller skandalboken.
Trevligt att du uppmärksammat det här arbetet som DAS har gjort.

Den där skumma Desirée Ahokas Schein är väl mogen för en egen tråd vid det här laget?
Citera
2011-06-24, 15:47
  #6944
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Den där skumma Desirée Ahokas Schein är väl mogen för en egen tråd vid det här laget?

Instämmer till fullo även om hon endast är en simpel hantlangare åt Kalle Anka & hans vänner.
Citera
2011-06-24, 16:18
  #6945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fredrikdenstore
Och sen gnäller Hovnarren om att ap-anaget är för lågt! Fan han skulle inte ha ett rött öre dan fan. Dom är ju som hamstrar.

Vem ska då betala för upprustningen av kungliga slottet i Stockholm som nu måste rustas upp för en halv miljard över några år?
Citera
2011-06-24, 16:31
  #6946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Testa
Instämmer till fullo även om hon endast är en simpel hantlangare åt Kalle Anka & hans vänner.

Den damen borde synas i sömmarna! Klart hon är betald av Kalle Anka gänget. Falsk jävel. En annan som borde synas under lupp och få en egen tråd i det här gänget är gangsteradvokaten Björn Rosengren, som "tillförskansade" sig fastigheten hans advokatbyrå är inrymd idag. Ägaren ansågs vara lite udda och testamenterade fastigheten på Rosengren. Enligt hörsägen krävde advokatsamfundet att han avstod från arvet. Rosengren vägrade och skrev fastigheten på dåvarande hustrun eller barnen...någon som vet? Kanske Ramberg satt vid rodret redan då???
Citera
2011-06-24, 16:55
  #6947
Medlem
MrsMagoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Den där skumma Desirée Ahokas Schein är väl mogen för en egen tråd vid det här laget?


Tror knappast detta och jag har sett en men vet inte riktigt vart den tog vägen.
Sen skulle testa gräva jo men visst det blev ju inget med detta utan en trams och flamstråd med inget seriöst innehåll.
Att hon granskar är ju toppen och har man tur får man se lite av detta framöver för jag tror att det finns en del som man sopat under mattan då man skrev skandalboken.
Sen undrar jag varför hon är skum? Är det dina påhitt eller?



Citat:
Ursprungligen postat av bbbrn
Den damen borde synas i sömmarna! Klart hon är betald av Kalle Anka gänget. Falsk jävel. E?


Källa ? Din lögnhals.


Citat:
Ursprungligen postat av Testa
Instämmer till fullo även om hon endast är en simpel hantlangare åt Kalle Anka & hans vänner.

Källa på det tack!
Du sprider desinformation i varenda tråd i princip.





EIF V ERIXELL OM DEN MOTVILLIGE MONARKEN
Folket har fått nog av mobbingracet mot kungen

Republikanska föreningen(Rf) gör allt för att skära pipor i vassen efter rännstensdrevet mot kungahuset. Nu senast i SvD (26/5) vill man ha det till att Kungen är en ”splittrare” av nationen. Mycket tyder dock på att folket fått nog av detta mobbingrace mot vår statschef. Man kan inte längre undgå att se den exempellösa låghet som präglar alla påhopp och krystade argument


Skvaller kring 20 år gamla triviala händelser leder alltså vuxna män och kvinnor i media till slutsatsen att kungen borde abdikera. Ordet vuxen var nog förresten felskrivet. Bort med det.

http://www.newsmill.se/artikel/2011/05/31/folket-har-f-tt-nog-av-mobbingracet-mot-kungen
__________________
Senast redigerad av MrsMagoo 2011-06-24 kl. 17:04.
Citera
2011-06-24, 17:41
  #6948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Den där skumma Desirée Ahokas Schein är väl mogen för en egen tråd vid det här laget?

Skumma affärer och eskortverksamhet

http://www.realtid.se/ArticlePages/200901/16/20090116105408_Realtid054/20090116105408_Realtid054.dbp.asp
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in