Citat:
Ursprungligen postat av Sessan
Vad jag vet driver han en Zzznaps agentur men det är säkert bara en täckmantel för betydligt lukrativare Buizznis.
Är det månne Christer Gustafsson som axlat den kända escortmadamen Doris Hopps mantel? Jag hörde om hans brudfixaraffärer redan på 80-talet. Han torde ha hållhakar på både den ena å den andra med potens..iella behov.
Men rent konkret vem är det som betalar honom. Har grabbarna en gemensam festpott för kvällens aktiviteter. Eller gör damerna det "for free"?
Har hört att han brukar hänga på haken runt Stureplan för att ordna köttet för knuggängets begivenheter. Men det kanske är som du säger att möjligheterna där har tömts ut och att de nu måste nagga i länets utkanter. Hur står det till med de övriga grabbarna? Raggar de på eller sköter CG butiken helt solokvist?
Mja, Znapsagenturen gick inget vidare. Pengar har han aldrig haft, det var hans partner som frontade det affärsförsöket. Christer är i det närmaste utblottad, går fortfarande runt i gamla Versaceskjortor som Björn köpte åt honom på 80-talet. Han kallar sig "krogkonsult" och är bitter på att han aldrig får en chans som festfixare. Han har drivor med skulder hos Kronis och försörjer sig, nätt och jämnt, svart som diskjockey på ett hak i Uppsala. Han gratisäter på olika evenemang vare sig har är inbjuden eller ej. Alexandra Charles brukar också förbarma sig över Christer ibland, och ger honom något uppdrag i samband med något av hennes evenemang.
MEN, då och då ringer Lettström och berättar att grabbarna ska ha fest. Kan månne Christer fixa fram några damer? Isåfall ska han också få vara med på festen och kanske boka lokalen och kock i utbyte mot några hundralappar. Tjejerna får dock inga som helst pengar. Istället använder Christer Knugen som lockbete när han ringer runt. Sen får man hoppas att tjejerna biter.
I bästa fall kan en tjej hoppas på att få en turistklassbiljett till någon av jaktresorna till Ungern, ifall någon av herrnarna nu fattat tycke för henne. De är skitsnåla allihopa så något lyxleverne handlar det definitivt inte om för älskarinnorna.
Christer får ingenting betalt för själva brudfixandet, han funkar som en obetald springchas. Men han är nöjd med att få känna sig som "en i gänget" och få vara med på festerna. Dock är han ALDRIG inbjuden på de tjusigare tillställningarna, då fruarna eller Silvia är närvarande.
Christer är mig veterligen den enda som fixar tjejer åt gänget. Gubbarna själva är inte särskilt företagsamma, men under gängets privata utlandsresor händer det förstås att det sitter horor i hotellbarerna och då fixar sig saken automatiskt.