Citat:
Ursprungligen postat av Qouipat
Formaliteter är ett vanligt fenomen som förekommer lite här och där i samhället. Det är enligt många en viktig faktor för att samhället inte skall rasa. Ett exempel på detta är regler i trafiken, vi har som regel att köra på ena sidan av vägen, medans vissa länder implementerar vice versa! Ett annat exempel är formaliteter i arbetslivet, där man bemöter sin omgivning genom att inta en specifik roll, osv.
Finns det någon gräns vart formaliteten bör börja och ta slut? Vad vore konsekvenserna av att ett samhälle reducerade på formaliteterna? Skulle det då existera någon kultur?
Att köra på ena sidan vägen och att ha en viss roll i sitt arbete är inte formaliteter. Formaliteter skulle vara det mer byråkratiska, som att till exempel träffa den man köper bilen utav fastän kontrakten redan är skrivna, eller att stämpla in till arbetet fastän det inte finns någon som kontrollerar att man är där. Och sådana formaliteter skulle man kunna reducera utan problem, även om det är väldigt många som har som jobb att se över och övervaka så att ingen struntar i formaliteterna. I Sverige har vi ju den statliga institutionen för statliga institutioner, människor anställda för genusfrågor, kommunala analytiker som rekommenderar att inte anställa analytiker, och andra positioner i samhället. Visserligen ger dom jobb, men dom gör också samhället mer komplicerat. Mer exakt men mer komplicerat. Motsatsen till Ockham's Rakkniv.
Inom Världssystemsteori är överbyråkratisering något som sker när ett världssystem börjar närma sig sitt slut. Ett tydligt exempel på det ska vara Romarriket, även om det ska ha funnits tecken inom andra världssystem, såsom Aztekriket.
Kultur kommer alltid existera, så länge människor är sociala, och vi är per definition sociala djur. Man kan ha som formalitetet att utropa en skål innan maten, eller att se varandra i ögonen när man skålar, eller att se den äldste först i ögonen när man skålar. Men även om vi inte gjorde allt detta, så skulle det vara vår kultur att inte göra detta.