Citat:
Ursprungligen postat av Buffeln
Jag säger att du överanalyserar och att du, möjligtvis omedvetet, är tillräckligt medveten för att satsa på köttstycken i din egen klass. Men visst känner jag igen mig lite i att man som kille nästan presumerar att vissa snygga tjejer är ointressanta, men det har väl mer med deras självmedvetna attityd än utseende att göra.
Ja, visst är det en överdriven analys som kanske inte går att göra eftersom folk är så pass olika även inom sin snygghetsklass. Men det känns som detta tankesätt sitter i ryggmärgen och inte är en "on-the-fly" analys varpå den är svår att bli av med.
Att snygga tjejer som vet att de är snygga och vet hur de kan utnyttja detta är störande är helt klart. Men även snygga tjejer som man inte vet något om tycker jag ofta är motbjudande. Detta kan ju iofs bero på att man antar att dessa tjejer har en dryg attityd.