Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Vi kan väl börja med att få västerländska människor att vakna upp. Invandrare skall "assimileras" - detta skall vara riktmärket. Sedan hur vi skall göra detta kan man ju diskutera.
Detta tjat om assimilering är något jag har börjat störa mig rejält på.
Assimilering utgår ju från att det enbart är kulturella skillnader som gör att människor inte kommer överens i det nya mångkulturella samhället.
1. Om vi rent teoretiskt skulle ha tvingat x-antal tusen muslimer som har kommit hit att avstå vissa kulturella inslag, skulle det ha ändrat deras beteendemönster i samhället?
2. Om vi hade förbjudit t. ex Somaliska kvinnor att gå runt i sina tältliknande kläder, skulle det ha ändrat deras beteendemönster i samhället?
3. Om vi med hjälp av lagstiftning skulle ha "assimilerat' hundratusentals av de människor som kommit, skulle det ha resulterat i att alla naturliga saker så som gruppinstinkt och andra medfödda egenskaper försvunnit?
Svaret på dessa frågor är nej. I USA talar man ju om att man har först en assimileringspolitik. Jag har spenderat ganska mycket tid runt om i USA av olika anledningar. Landet är uppdelat efter etniska linjer mer eller mindre, oavsett vilken samhällsklass man kommer ifrån.
Assimileringstanken känns otroligt naiv. Lite som att "om vi bara ser till att muslimerna slutar med burka för att istället anamma svenska företeelser så blir allting bra".