Citat:
Tjena Helliano!Missförstånd kanske. Jag sålde inte allt, har fortfarande 60% av portföljen i Fingerprint men minskade vid 53kr eftersom 55an höll. I samband med Huaweis lansering av Mate 7 blev jag 110% bombsäker på att kursen skulle börja dra kraftigt uppåt så jag satte allt på Fingerprint plus ett mindre lån, sen kom attacken med insiderhärva och där satt man fast. Lyckades med hjälp av TA sänka GAVet kraftigt och sen iår träffade jag stort i Enquest så nu har jag vänt ett stort MINUS(2014) till PLUS så kändes klokt att minska igår med den analys jag gjort angående Samsung/Htc nu imorgon.
Nu kan jag lösa lånet och sen har jag även cash för att köpa billigare om det blir som jag har på känn att det kan bli, går kursen upp i Callen blir jag ändå happy face!

***Nu till min analys för MWC***
Vi har 3 trigger för MWC:
- Samsung S6(Söndag 1/3)
- HTC M9 Plus(Söndag 1/3)
- Lenovo
Rapporten blev en besvikelse med följande:
Omsättning: 105miljoner Resultat: -30miljoner
Orderstock: 70miljoner
Prognos Q1: 105miljoner
Prognos helåret 2015: +1Miljard
Ett konstaterande är att folket på Placera har NOLL koll i det stora hela och försöker få detta till att vi har samsung trots allt, yeah right
Jag utnyttjar dock deras inkompetens och minskade igår för att kanske kunna fånga billigare aktier på Måndag tillfälligt.Samsung?
- Man behöver bara tänka logiskt och använda Rapportens siffror.
- Orderstocken på 70miljoner är irrelevant, prognosen för Q1 och helåret är det som är intressant! Där får inte ens en demo presentation plats av SS.
- Vad kan SS vara värd? 3$/sensor ger 24kr*30 000 000st = 720miljoner i omsättning, det här är väldigt lågt räknat.
- Analysfirmor tror Synaptics fått även S6
Slutsats: Finns nästintill ingen som helst chans till samsung, ända tänkbara är att fpc får en liten del i någon världsdel.
HTC M9 Plus?
- Vi har ett DW för 1150 som skulle passa denna.
- Tillhörde nog Tier-1 när DW kommunicerades.
- Hittar ingen annan tänkbar mobil som lanseras i Q1 med hemmaknapp.
- Ryktena är extremt luddiga så det är låångt ifrån säkert att den ens kommer med sensor.
- Konstigt att man har hemmaknapp i ena versionen och i den andra inte ens har hemmaknapp, osmart utvecklingsprocess om det nu är så.
http://www.cnet.com/es/noticias/fotos-htc-one-m9-plus-caracteristicas-sensor-de-huellas-digitales/
Lenovo?
- Vi har passande DW.
- Skulle passa bra med Q1 prognosen.
- Lanserar 1-3modeller med sensor
- Jag är dock ändå osäker.
http://phoneradar.com/lenovo-vibe-x3-details/
Stalltipset:
- Ingen Samsung
- Kanske HTC
- Antagligen Lenovo
Det här är kommande veckas analys, blir morgondagen dålig ser jag köpläge på Måndag/Tisdag.

