2010-03-28, 19:08
  #1
Medlem
Har nyss kpt en s-videosladd och kopplat in mellan datorn och TV-n. TVn r en ganska ny philips lcd 32" och grafikkortet r ati radeon 3650 AGP^^.

Iaf s har jag kopplat in sladden i bda ndarna samt startat om datorn. I catalyst control center hittar grafikkortet TVn som inaktiverad. Jag vljer aktivera/utka skrivbordet, skrmen blinkar till och tvn str kvar som inaktiverad. Allts r det ngot som gr att den inte klarar av att uttka fastn det r rtt kopplat. Blir samma sak om man utkar i windows->egenskaper fr bildskrm. Kr p lgsta upplsning och frger p tvn. Har testat olika men utan resultat.

Har skt en hel del men hittar bara folk som har problem med svartvit bild. Hittade en annan som hade haft samma problem fast med HDMI. Sjukt strigt nr den bara kopplar ifrn direkt utan att ge ifrn sig ngot felmeddelande.

Tack p frhand!
2010-03-28, 19:13
  #2
Medlem
codRs avatar
Har du ngot DVI uttag p ditt grafikkort? om du har det s kp en DVI > HDMI adapter och koppla en hdmi kabel mellan datorn och tvn.

Vet tyvrr inte varfr det inte fungerar med S-video kabel, det brukar alltid vara kruxigt det dr.
2010-03-28, 19:32
  #3
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
https://www.flashback.org/t1046378

Anvnd denna trd.

//Mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in