Citat:
Ursprungligen postat av JizzieJinx
Efterlyst nu! Spännande..
Att reportern vågar, jag tror risken finns att reporten kommer bli våldtagen live i sändningen.
Citat:
Ursprungligen postat av DeLorean
Räknade litet grand:
Antag att det bor 500.000 människor inom tio mil från Linköping.
250.000 är män.
Av dem är c:a 25.000 i åldern 15-22 år.
Av dem är cirka 12.000 ljushåriga (jag antar att c:a 50% är ljushåriga).
Av dem har cirka 6.000 påtagligt runda ansikten och kinder (jag antar att c:a 50% har runda kinder).
Av dem passar cirka 5.000 in på den uppgivna längden plus/minus 10 cm.
Jag antar att 1 av tio har en butterflykniv. Det är 500 pers.
Och så antar jag att 1 av 10 som har en butterfly är litet störd och kan få plötsliga utbrott.
Det är 50 pers. Inte så himla många. Problemet är förstås att hitta dem...
Mmmm, problemet är att hitta dem.
De sista tre attributen kan vi inte räkna med. Det blir att ta de där 5000 personerna och leta bland dem, eftersom vi inte alls vet säkert vilka av dem som har butterflykniv och är störd osv. Egentligen kan vi höja den siffran till 10000 personer genom att ta åldern 13-30 istället. Så av 10000 personer har linköpingspolisen bara topsat 900 (eller hur många de nu hunnit med).
Med tanke på att en sådan person som NE lyckas bo mitt i epicentrum av en våldtäktsvåg utan att bli misstänkt direkt, så förstår jag helt plötsligt varför dubbelmördaren lyckats hålla sig undan.
Det ska även bli intressant att få höra vad NE haft för sig mellan 2005 och 2009. Av det som framkommit kan jag inte se något skäl för honom att inte begå några överfall under denna period.