Citat:
Ursprungligen postat av FIGHTPLAY
Vad är det för skitsnack du kommer med? Det händer att människor överlever. Att hoppa eller stå framför ett tåg innebär inte en garanterad död. Nu åker ju Arlanda Express med en väldigt hög hastighet och jag är säker på att de inre organen inte pallar trycket. Men jag skulle tro att det finns en liten chans att undkomma döden med extrem tur. Men den är så liten, knappt värd att nämnas.
Nej, det finns ingen som helst chans att överleva att bli påkörd av ett tåg i 200 knyck. Ja, man kan överleva att bli påkörd av tåg, men inte om det kommer i den hastigheten. Bara 30% av de som blir påkörda av en bil i 50 km/h överlever. Vid fyra gånger så hög hastighet och en vägg av stål som inte har en massa tjafs som deformationszoner och liknande mosar undantagslöst en människa.
Med den enorma rörelsemängd ett tåg har i den hastigheten så innebär det i praktiken att människokroppen accellererar från noll till 60 m/s på ingen tid alls - tågets hastighet lär inte minska märkbart. Det klarar inte en kropp av.