Citat:
Ursprungligen postat av Knife-wrench
Du har inte forskat om cannabis. Du har läst forskningsrapporter om cannabis, men du har inte forskat om cannabis. Om du gjort det skulle du veta att ingen vet ännu exakt hur cannabinoiderna påverkar synapserna - att det är "former som skickar en signal när de passas i" är en grov överförenkling. Det man tror är att cannabinoiderna blockerar återupptagningen av signalsubstanser i vissa pre-synaptiska nervceller. Din text är ett misslyckat försök att låta intelligent och upplyst, ta bara den här godingen: "Härnan innehåller naturligt Anandamid (en molekyl med bl.a. kol (C))". Wow! Killen kunde det kemiska tecknet för kol, som för övrigt är en vital komponent i i stort sett alla organiska molekyler. Att din text sedan är full av ogrundade påståenden och meningar som man vanligtvis bara stöter på skrivet med bajs på offentliga toaletter gör inte din slutsats tydligare eller sannare.
Jag har länge varit en förespråkare för legalisering, men om det här är de forskningsrapporter vi har att vänta av framtida stoner doktorander som TS så måste jag nästan börja överväga att ändra min ståndpunkt.
Det jag vet är att man inte kommer hitta några själar eller tankar eller ord eller cannabispåverkan bland cellerna och atomerna i hjärnan. Elektriciteten i metaller ÄR operativsystemet på din dator: du hittar inga program bland sladdarna av metall och plast.
Så exakt hur 100 miljarde celler samverkar för att skapa ett medvetande vi inte kan tänka oss eftersom det utvecklats under 3.5 miljarder år och får inte plats i det "rum" medvetandet ger upphov till (som jag kallar "Realm of mind").
Jag skriver inte att organiska molekyler innehåller C för skojs skull. Jag vill ge en tydlig bild om vad jag talar om och om jag talar om anandamid talar jag om C kopplat till andra atomer för att forma anandamidmolekylen. Jag funderade ett tag på om jag ska gå till wikipedia och skriva namnet på varenda atom som finns i anandamid, men sedan tänkte jag att om jag skriver C så kanske folk fattar att anandamid är en molekyl. Precis som THC. De påverkar hjärnan och därmed medvetandet. Därför realm of mind.
Citat:
Ursprungligen postat av aceblack
Hur fan hänger E=Mc2 ihop med något av detta? Enligt Wikipedia, som jag i alla fall litar på inte har helt fel står det: "Formeln E = mc2 i teoretisk fysik anger relationen mellan energi (E) i alla dess former förutom massa, och massa (m), med hjälp av ljushastigheten i vakuum (c)."
Så vad har relationen mellan energi och massa att göra med huruvida marijuana kommer bli framtidens kaffe eller inte? Är du hög just nu?
E=mc^2...
c är ljusets hastighet: 300 000 km/s.
Vi uppfann metern under 1700 talet, sekunden och minuten och timmen innan dess.
c är en sträcka på en tid.
Sträcka/tid = hastighet = ljusets hastighet = c.
så Energi ÄR massa (som dollar är X euro eller meter x feet), massa gånger c*c. Konverteringsfaktorn är universums hastighetsgräns gånger universums högsta hastighetsgräns.
så m gånger c gånger c är E (energi, förmågan att göra arbete. Värme brukar kallas energi, ljus, rörelse (värme är rörelse på atomnivå), gravitation... är energi. En joule energi är den energi som krävs för att lyfta ett litet äpple ungefär en meter uppåt.
Så E=mc*c.
c*c (konverteringsfaktorn mellan energi och massa) "innehåller" rumtid. Sträcka/tid=hastighet=c.
Så "E=mc^2" innebär att det finns energimassa och rumtid (Einstein sade också att rum och tid är ett med härledde inte det från att E=mc^2).
Vår verklighet är en: existens och icke-existens som samma: energimassa och rumtid som samma. Den är otänkbar eftersom det i varje föreställning finns observerare, rum(tid) mellan observerare och vad man än föreställer sig. Jag kan lika gärna föreställa mig en pizza i rymden och säga att den är "Den Otänkbara Tanken".
E=mc^2; energimassa och rumtid är ett. Eller 0 om man vill se det så. 1 i 0.
Från det kan vi härleda mänskligt värde, om det finns någon objektiv regel som säger: rök ej cannabis. Om det finns någon förutom vi som ger värde och vi råkar vara primater som gillar att röka cannabis. Därav, med mitt självutnämnda liv av mig för mig, tänker jag leva såsom jag behagar.