2002-09-28, 09:09
  #1
Medlem
Securions avatar
Homosapiens är utdöende... Med dagens tekniska framgångar med en fördubbling av datorers hastighet var 18:e månad osv, så kommer teknik för att göra om människan att snart vara vardagsmat.
redan idag har vi teknologi för att förändra vår ras enormt.
Hur lång tid tror ni att det kommer att ta innan religion, trångsynthet och annat trams bryts ner, så vi får användning av dom teknologier vi har idag (och morgondagens) till att förbättra människan?
Tex evigt liv, evig ungdom, utrotning av sjukdommar, uploading osv.

Jag tippar på 50-250 år.

För mer info om tex uploading, ta en titt här http://www.transhumanism.org/resources/faq.html#uploading
Citera
2012-07-04, 04:14
  #2
Medlem
NoggerTattoos avatar
Jag tror ALDRIG, evigt liv, ne.
btw länken funkar inte.
Citera
2012-07-04, 10:10
  #3
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Intressanta frågor, som leder vidare till ännu intressantare: Hur länge måste en tråd ligga obesvarad innan den betraktas vara död? Förjävligt slarvigt av TS att länka till en trasig url dessutom

Uploading (att överföra medvetande till annat medium?) kräver en djupgående förståelse för vad medvetande är. Forskning om medvetandets innersta natur är dessvärre en metafysisk fråga än så länge och kommer kräva ett ordentligt paradigmskifte inom vetenskapen. Eftersom det inte har hänt något på tio år finns risken att det fortsätter stå stilla tio år till - eller mycket längre än så.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in