2010-03-05, 11:40
  #25
Medlem
Mclarengbgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RealBad
Vetefan om jag håller med dig.

En massa snoriga männskor som åker skidor där knappast några fler än några få har chansen att vinna. (Tävlingar har av tradition fått mycket utrymme i media) Men här har vi över 10k som bygger en bas av sjukt mycket medialt utrymme för några få.

Är journalister dumma?

På FB startas och drivs trådar som kanske borde väcka större nyfikenhet hos en vaken journalist...

Kan det vara på det viset att "murvlarna" finns här, men man väljer att verka i det dolda? Ämnen hittas, infallsvinklar hittas, uppslag hittas? Är FB journalisternas gyllene källa? Men i stället för att hänvisa till detta svulstiga forum väljer man att låta sin signatur pryda djävla Vasaloppet?

Eller har snoriga skidåkare något som FB inte har?


Längdåkning har ju alltid var stort i Sverige och det, tror jag i alla fall, kommer nog att vara så i framtiden också. Till skillnad från en del andra program så störs inte jag av att SVT sänder mycket från Vasaloppet.

Jag är ingen journalist men mycket av det som skrivs på fb är ju bara rykten och sägner. En journalist, antar jag, vill inte lägga en massa tid på någonting som högst eventuellt kan mynna ut i ett bra scoop.

Det handlar väl litet om trovärdighet också skulle jag tro. Känns som om att ha flashback som källa ligger väldigt långt ner på en journalists dagordning. För övrigt är jag ganska säker på att ett flertal journalister då och då tittar in här på forumet.

Citat:
Ursprungligen postat av RealBad
Menar du att FB inte gör det? Vad är bra PR?

Klyscha, men Vasaloppet gör väldigt bra reklam för Sverige. Vasaloppsveckan lockar hit oerhört många människor som skall åka men också personer som bara är här för titta på Vasaloppet och "uppleva" stämningen.

Missförstå mig inte heller, jag vill absolut inte att fb's forum skall försvinna men jag tycker heller inte att Vasaloppet får för mycket uppmärksamhet.
Citera
2010-03-05, 11:41
  #26
Medlem
dodeesoss avatar
Om det är 10000 motionsmuppar i spåren är det väl minst tiofallt som sitter hemma och följer evenemanget i soffan. det är väl skillnaden.
Det finns folk som är intresserade av skidsport, tro det eller ej. Även jag har svårt att fatta det, trots att jag faktiskt brukar titta själv.
Av dom 10 lax som är inloggade så postar kanske 1000 aktivt, resten är lurkers.... stor skillnad som sagt, äpplen och päron. Eller lingon och blåbär
Citera
2010-03-05, 12:00
  #27
Bannlyst
Spännande synpunkter!


"Jag är ingen journalist men mycket av det som skrivs på fb är ju bara rykten och sägner. En journalist, antar jag, vill inte lägga en massa tid på någonting som högst eventuellt kan mynna ut i ett bra scoop."

En skön journalist borde kunna hitta många guldkorn på FB! Aftonbladet och Expressen måste redan i dag ha FB som hovleverantörer

"Det handlar väl litet om trovärdighet också skulle jag tro. Känns som om att ha flashback som källa ligger väldigt långt ner på en journalists dagordning. För övrigt är jag ganska säker på att ett flertal journalister då och då tittar in här på forumet."

Den dagen trovärdighet blir ett problem för våra kvällstidningar, då lägger man nog ner
Citera
2010-03-05, 13:05
  #28
Medlem
fizzles avatar
Tycker RealBad illa om Vasaloppet för att han tror att de konkurrerar med Flashback?
Citera
2010-03-05, 13:12
  #29
Medlem
Ett_Jävla_Bis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RealBad
För övrigt är jag ganska säker på att ett flertal journalister då och då tittar in här på forumet."

Kan väl inte stämma, har de verkligen tillgång till internet?
Citera
2010-03-06, 01:29
  #30
Medlem
KramGoos avatar
Det SISTA man vill, som medlem, är väl att Flashback blir mainstream?

Det jag alltid hatade förr i tiden.

Spelade CS tills det blev för mainstream och alla kids började, spelade WoW tills det blev mainstream, 4chan, DotA osv osv.

Kommer seriöst lämna denna sida för gott när hela PK-maffian drar sig hit istället för familjeliv och fragbite.

Jag är nämligen en sån där tuff och egen kille som inte vill beblanda mig med de senaste hitlistorna och de nya trendiga jeansen
Citera
2010-03-06, 03:56
  #31
Medlem
Carl Hamiltons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RealBad
Över 10.000 personer som blåbersdrägglande skidar mellan två pissorter i Dalarna. Samtidigt har Flashback ungefär lika många inloggade deltagare.

Men när jag ser medias bevakningsgrad ligger det synbara utfallet betydligt mer åt bevakning av ett gäng enkelspåriga typer som snorande gnetar sig fram i uppgjorda och bestämda spår...

Hur kan det bli så?

Kan det ligga något i att Vasaloppet enligt osäkra rykten grundades av en maktgalen kung? FB har väl kungligt skvaller i drivor som får plogvallarna i Evertsberg att framstå som underdåniga.
Varför är det på detta viset?

(Ibland vaknar man upp skrikande ur en dröm)
Skolan är inte vad den borde vara längre och som kuriosa kan nämnas att man egentligen åker åt fel håll...

http://www.vasaloppsleden.se/default.asp?PageID=455

http://www.sub.su.se/national/tvasa11.htm
Citera
2010-03-06, 15:37
  #32
Medlem
BeachHunterNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fizzle
Tycker RealBad illa om Vasaloppet för att han tror att de konkurrerar med Flashback?

Han tycker illa om det för att inte han klarar av att åka loppet. Varför svettas på skidor när man kan sitta och lukta svett vid datorn, tycker han nog.

Men RealBad jag ska ge dig ett tips, man behöver inte lukta svett bara för att man sitter vid datorn, prova duscha ibland
Citera
2010-03-06, 20:05
  #33
Medlem
TheGriffins avatar
Detta är humor
ja, varför följer media de 10000+ som åker vasaloppet? Och till råga på allt, varför följer media de 8-10 stycken som håller på och sjunger varje helg, det finns ju fler som hänger på flashback! Framförallt, hur kan media inte föredra stämningen som finns på flashback jämfört med dem som åker Vasaloppet?

Svar på frågan, det(vasaloppet) är numera en del av den svenska kulturen likt att fira midsommar och valborg, dock inte riktigt lika stort. Sen tror jag också vagt att det är roligare att följa ett gäng skidåkare än ett gäng troll som sitter framför datorn.
Citera
2010-03-06, 20:11
  #34
Medlem
Ett Hunds avatar
Den här tråden passar nog bättre här.

Flashback i Media -> Medier och journalistik

/Moderator
Citera
2010-03-06, 20:23
  #35
Medlem
Om vi tar och tittar på det rent objektivt är Vasaloppet den enskillt mest prestigefyllda endagtävlingen i Sverige med en väldigt lång historia. Dessutom så ser runt 2 miljoner på åtminstone en liten del av sändningen. Vasaloppet är dessutom lätt att rapportera ifrån då det är en helg det gäller.

Flashback är inte politiskt korrekt då man kan diskutera allt här, blir sällan citerat i media. Även om media får tips härifrån.

Det är dessutom en jävla skillnad på att rapportera om ett sport evenemang än ett forum.
Citera
2010-03-07, 08:52
  #36
Medlem
Rusens avatar
Det är väl världens största endagstävling?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in