Citat:
Ursprungligen postat av Pumpking
Du svälter ju inte ihjäl på 36 timmar, så om han bara sitter fast så bör de hitta honom i liv. Har han fallit så skulle han även kunna ha hunnit att dö, i kylan och med en blödning så tar det inte alls lång tid innan det är kört, speciellt när du själv i princip ger upp då du vet att ingen kommer hitta dig på ett tag.
Finns ingen direkt mening för en 13:åring att försvinna heller, så jag har svårt att se att han skulle vara borta av någon annan anledning än att det har gått illa på något sätt. Att han drunknat känns inte heller som en omöjlighet.
Nej men jag tänkte om han nu är 13 år, så skulle han väll kunna komma ut ur en tunnelbanssystem på egen hand. Men vad vet jag, bara att hoppas att han är vi liv
Kan någon förklara lite detaljerat om vad "underground" ställena är för något?