Citat:
Ursprungligen postat av
Gratz
Jag får be om ursäkt, jag såg först nu att parterna faktiskt hade gift sig och att testamentet skrevs när de fortfarande var sambo. Ett samboavtal upphör att gälla när parterna gift sig, så det första som nog bör kollas upp är nog om något avseende arv förändrats i och med giftermålet, trots testamentet. Jag har läst på sedan jag skrev mitt förra svar, och om inget förändrats arvsmässigt genom giftermålet, så är det är faktiskt så att mannens barn genom testamentet inte kan kräva hela sin arvslott direkt efter faderns död, DOCK har de rätt att genast få ut sin laglott (= hälften av arvslotten) av faderns kvarlåtenskap. Mannens barn måste inom 6 månader efter att ha tagit del av testamentet begära ut sin laglott, så om det inte redan är för sent så kan det ju vara bråttom. Jag tycker att advokatbyrån borde ha informerat om att mannens barn har rätt att genast kräva sin laglott och reglerna kring detta, om mannen skulle dö först. Det är ingen avundsvärd situation, det kan ju dröja många år innan det är dags att dela upp resten och det är ju inte säkert att man ens har haft kontakt under tiden. Jag har själv p g a arv varit tvungen att kontakta personer som jag under flera decennier inte haft någon kontakt med, och även om jag blev väl bemött så var det mycket obehagligt. Återigen: Ta kontakt med en pålitlig jurist och red ut alla frågor, det kostar en slant men det kan det vara värt.
Tack igen, mannen dog åtskilliga år innan kvinnan nu på sensommaren dog och därav är möjligheten att plocka ut någon arvslott sedan länge förbi. Enligt boupptecknaren vid bouppteckningsmötet skulle all nuvarande kvarlåtenskap delas efter vad första testamentet anger, alltså 1/3 till var och en av barnen, men efter några veckor kommer boupptecknaren med besked om ett som juristen omnämner som ett återfunnet nytt testamente som säger att all kvarlåtenskap skall tillfalla hennes enda barn.
Eftersom inget om detta andra testamente yppades något om vid bouppteckningsförrättningen så smyger sig tankarna på att allt inte står rätt till med detta andra testamente. Var den vid tillfället minst sagt ålderstigna kvinna fortfarande vid sina sinnes fulla bruk när det nya testamentet upprättades? Testamentet är ju inte utfärdat av någon auktoriserad advokatfirma så kan det rent av vara frågan om en förfalskning så här i efterhand? Bouppteckningen är inlämnad till Skatteverket och har nu alltså kompletterats med detta nya testamente. Så om inte mannens två barn ifrågasätter det nya testamentets juridiska giltighet vid en ny bouppteckningsförrättning så kommer det att börja gälla.
Jo en annan jurist är redan konsulterad som menar att fördelningen nu iom detta andra testamente mellan barnen blir först 50% till kvinnans barn och sedan 50% till de båda barnen efter mannen som dessutom måste dela deras 50%-iga lott med kvinnans barn allt efter första testamentets bestämmelse, alltså 1/3 till var och en av de tre barnen från den ena hälften av hela kvarlåtenskapen.
Är det i överensstämmelse med din uppfattning om vad den slutgiltiga fördelningen av detta nog så tillkrånglade arvskifte kommer att resultera i?
Att det är ett tillkrånglat fall kan man se av att det bara är du än så länge som gett sig in på att här försöka bena ut begreppen vilket du skall ha en jätteeloge för.